Návod krok za krokem vás provede postupem, jak vyrobit kurník pro slepice tak, aby splňoval vše potřebné včetně hřadů a zabezpečení slepic před predátory a vy se dočkali bohaté snůšky čerstvých vajec.
Správně a bezpečně vyrobený kurník je základem zdravého chovu slepic. Jeho výrobu je třeba důkladně promyslet a naplánovat, abyste vytvořili funkční prostor pro slepice.
Kurník pro 10 slepic, nebo více? Počet a rozměry jsou zásadní
Než se pustíte do stavby kurníku, důkladně si promyslete, pro kolik slepic má sloužit. Zcela odlišné jsou totiž rozměry kurníku pro 5 slepic oproti kurníku pro 20 slepic. Je třeba počítat s tím, že každá slepice by měla mít uvnitř kurníku prostor min. 0,37 m2 , optimálně 0,5 m2 . Pro pět slepic tak musíte zkonstruovat kurník s vnitřní plochou min. 1,85 m2 , kurník pro 20 slepic vyžaduje min. 7,4 m2 .
K tomu je třeba naplánovat také dostatek prostoru na venkovní výběh pro slepice – zde byste měli vycházet z hodnoty 1,85–5 m 2 na jednu slepici.
Umístění kurníku pro slepice
Kromě samotné velikosti kurníku je třeba vybrat pro něj správné místo. To by mělo být dobře přístupné pro každodenní péči a údržbu a chráněné před přímým větrem. Dále by mělo být suché, s dobrou drenáží a dobře odvětrávané. Čelní strana kurníku s dvířky by měla směřovat na jih či jihovýchod.
Rozvržení a vnitřek kurníku nepodceňujte
Pro bezproblémový chov slepic je třeba připravit optimální podmínky i ve vnitřku kurníku. Kromě napáječek a krmítek pro slepice je třeba myslet na následující:
Hřady pro slepice
Hřady neboli bidýlka jsou důležité pro odpočinek a spánek slepic. Pro každou slepici počítejte s místem zhruba 30 cm na hřadu, samotné hřady umisťujte ve výšce cca 0,5–1 m nad zemí, aby byly slepice více v teple a cítily se v bezpečí. Mezi jednotlivými hřady ponechte mezeru alespoň 40 cm.
Pod hřady, na podlaze kurníku by měla být umístěna sláma či piliny. Praktické je, když je na podlaze položené linoleum, na které teprve dáte podestýlku, aby se vám kurník dobře čistil.
Hnízda pro slepičí vejce
Pro snůšku vajec je třeba připravit snášková hnízda – ta mohou být upevněna i na vnější straně kurníku pro snazší přístup. Na 4–5 slepic by mělo připadnout jedno snáškové hnízdo.
Zateplení kurníku
Na zvážení také je, zda dopřejete slepicím zateplený kurník – v něm budou lépe prospívat i v chladnějších měsících a vy se dočkáte lepší snůšky, navíc jim nebude v zimě zamrzat voda. Důležité pak je zohlednit tloušťku izolace při výpočtu vnitřního prostoru.
Do vnitřku kurníku je vhodné umístit také žárovku pro svícení, pro přitopení v zimě je dobrá infralampa či keramická žárovka.
Dvířka do kurníku
Zakomponovat musíte také vstupní dvířka pro slepice , vhodné je také okno , kterým budete v kurníku větrat (nedostatečné větrání může vést k akumulaci amoniaku či jiných škodlivých plynů a způsobit respirační potíže slepic). Obojí musí být uzavíratelné, aby se v noci do kurníku nedostali predátoři v podobě lišek, kun aj. Vhodné je pořídit automatická dvířka vybavená časovým či soumrakovým spínačem, která se automaticky otevřou/uzavřou v nastavenou dobu.
Před kurníkem je vhodné udělat výběh, který oplotíte pevným plotem.
Materiál potřebný pro stavbu slepičího kurníku
Ke stavbě kurníku budete potřebovat trámky na konstrukci kurníku, OSB desky na stěny kurníku, voděodolnou překližku na podlahu, střešní krytinu (vlnitý plech či jiný typ), spojovací prvky, okno s kováním, dvířka a kování pro velká dvířka, dvířka pro slepice, lak na dřevo a spojovací úhelníky. Při práci se neobejdete bez metru, kladiva, pokosové pily, vrtačky a excentrické brusky pro obroušení dřevěných konstrukcí.
Než se pustíte do nákupu materiálu, rozkreslete si plánek kurníku dle požadovaných rozměrů a následně zvolte potřebné rozměry a množství materiálu.
Jak postavit kurník svépomocí
Při stavbě kurníku postupujte následovně:
Nejprve si připravte podlahu z voděodolné překližky, kterou upravíte pomocí pily na požadované rozměry.
Poté vyrobte rámovou konstrukci na podlahovou desku – rozměr podlahové desky přeneste na trámky a uřízněte pomocí pokosové pily 4 trámky (nezapomeňte připočíst i tloušťku trámků, aby se hrany překrývaly ve spojích). Řezné hrany obruste excentrickou bruskou a celý rám sešroubujte tak, aby vznikl obdélník. Následně na tento rám našroubujte podlahovou desku – nezapomeňte ji řádně slícovat.
V dalším kroku je třeba připravit 4 rámy z trámků – pro přední, zadní a dvě boční stěny. Opět si nařezejte trámky na potřebné rozměry a spojte je do tvaru obdélníků. Na připravené trámky pomocí vrtačky a vrutů do dřeva přišroubujte OSB desky, jež jste si předem nařezali na potřebnou velikost.
Před montáží na rám nezapomeňte v čelní stěně vyříznout otvory na velká dvířka pro váš přístup, do kterých vyříznete otvor pro dvířka pro slepice.
Jakmile máte hotové čtyři obvodové stěny, přišroubujte nejprve zadní stěnu k rámu podlahové desky a zastabilizujte ji pomocí spojovacích úhelníků. Stejným způsobem přišroubujte i čelní a poté boční stěny.
Nyní máte hotovou obvodovou konstrukci a přichází čas na střechu – ta musí být šikmá, proto na přední a zadní stranu konstrukce přišroubujte trámky spojené do tvaru obráceného V, nahoře štíty spojte L profilem, uprostřed zpevněte bok střechy ještě jedním trámkem. Poté můžete na střechu přivrtat vlnitý plech či jinou zvolenou krytinu.
Pak stačí vsadit okno a dveře a uchytit je pomocí kování. Dveře můžete zakoupit hotové, příp. je také vyrobit z několika dřevěných latí, jež spojíte příčnými trámky. Nezapomeňte do nich vsadit dvířka pro slepice.
Na závěr celý kurník přetřete vodou ředitelným lakem či barvou na dřevo – vždy dávejte pozor, aby byla barva nezávadná pro slepice.
Pak už jen zbývá přemístit kurník na zvolené místo a vybavit vnitřek kurníku potřebnými doplňky. Vhodné je umístit kurník na patky, aby byl několik centimetrů nad zemí a nebyl vystavován vlhkosti (v takovém případě jej doplňte o žebříček, po kterém se slepice dostanou pohodlně dovnitř a ven).
Blahopřejeme, máte hotovo! Teď už jen pořídit slepice a můžete se těšit na první domácí vajíčka.