🎄 Vážení zákazníci, v pondělí 23.12.2024 budou prodejny otevřeny do 12:00 a znovu otevřeny budou 3.1.2025.

Sádrokartonový strop: Jak na montáž sádrokartonu svépomocí

22. 11. 2024
Autor: Tomáš Dvořák
Potřebujete snížit strop v místnosti? Zlepšit akustiku? Skrýt vedení kabelů, zakrýt praskliny na stropě, nebo zateplit místnost pomocí tepelné izolace? K tomu všemu poslouží sádrokartonové desky. Montáž sádrokartonu na strop navíc nevyžaduje zdění, takže ji zvládnete s trochou šikovnosti i sami. Využijte naše praktické tipy a návod krok za krokem a vytvořte si sádrokartonový strop svépomocí.
Sádrokartonový strop: Jak na montáž sádrokartonu svépomocí

Obsah článku

Objevte výhody sádrokartonových stropů

Sádrokartonové podhledy jsou velmi oblíbené pro univerzálnost využití, snadnou a poměrně rychlou montáž, cenovou dostupnost, lehkost sádrokartonových desek a pohodlnou manipulaci s nimi, jakož i neutrální vzhled, který zapadne do různých typů nemovitostí. 

Montáž sádrokartonu můžete využít k nejrůznějším účelům – vedle stropních podhledů sádrokartonové desky skvěle poslouží k realizaci příček v interiéru či opláštění stěn. Jako stropní podhled se pak SDK desky používají zejména tehdy, pokud potřebujete:

  • snížit vysoké stropy (např. ve starých činžovních domech);

  • zakrýt popraskané stropy či přechody panelů;

  • schovat vedení kabelů a dalších instalací;

  • vyrovnat nerovný strop;

  • odhlučnit sousedy z bytu nad vámi a zlepšit akustiku;

  • snížit ztrátu tepla z místnosti pomocí tepelné izolace, kterou umístíte mezi stávající strop a sádrokartonové desky.

Pozor si však musíte dát na místo, kam budete sádrokarton montovat – jelikož je vyroben ze směsi lisovaného papíru a sádry, vadí mu velká vlhkost s nízkou teplotou. Není proto vhodné montovat sádrokartonové desky v hrubé stavbě s nestálou teplotou či těsně po vylití podlah.

Potřebné pomůcky pro montáž sádrokartonu na strop

Kromě určité zručnosti budete pro montáž sádrokartonů potřebovat několik základních materiálů a pomůcek. 

Výběr vhodné sádrokartonové desky

Existuje několik druhů sádrokartonových desek rozdělených dle barev:

  • bílá/šedá sádrokartonová deska je vhodná pro běžné aplikace v obytných místnostech a chodbách;

  • zelená sádrokartonová deska je ideální do koupelny, sklepních prostor apod., jelikož má zvýšenou odolnost vůči vodě;

  • modrá sádrokartonová deska se hodí pro oddělení prostředí s velkým rozdílem hladiny hluku, jelikož má lepší akustické parametry;

  • červená sádrokartonová deska se díky svým protipožárním vlastnostem používá v garáži, dílnách, místnostech s krbem či technické místnosti.

Montáž SDK desky na strop

Další potřebné pomůcky

Dále se neobejdete bez sádrokartonových profilů pro montáž podhledů (nejčastěji CD a UD profily), stavěcích třmenů, šroubů ke spojování profilů a pro připevnění desek. Potřebujete také pilu na sádrokarton pro nařezání sádrokartonových desek na správný rozměr, pro připevnění šroubovák a k finálnímu dokončení sádrokartonářský tmel na přetmelení spojů a hlaviček šroubů, špachtli pro nanášení tmelu, pásku pro zpevnění zatmelených spojů a smirkový papír nebo brusku na sádrokarton pro přebroušení sádrokartonových desek. A samozřejmostí je metr, tužka a vodováha.

Jak na sádrokarton: Návod na montáž krok za krokem

Jakmile máte připravené dostatečné množství správného materiálu, můžete se pustit do práce.

1) Vytvoření rastru na sádrokarton 

Nejprve je třeba zhotovit rastry, a to z CD a UD profilů z pozinkované oceli. 

  • Pomocí vodováhy (ideálně laserové) si stanovte váhorys, tedy výškovou polohu budoucího podhledu a vyznačte ji na stěně (kromě laseru lze použít i brnkací šňůru). 

Pro vyrovnání podhledu do roviny vycházejte od podlahy (ideálně od tzv. čisté, po vylití betonu), nekopírujte původní strop. Navíc je třeba zachovat minimální světlou výšku v místnosti – jelikož se vytyčuje líc konstrukce podhledu, je třeba zohlednit i tloušťku opláštění (konstrukce sádrokartonového podhledu má tloušťku složenou z tloušťky ocelových profilů a sádrokartonové desky).

Rastr na sádrokartonový podhled

  • Na vyznačenou rysku na obvodových stěnách upevněte UD profily šroubovákem na sádrokarton je pomocí šroubů FN přivrtejte do plastové natloukací hmoždinky (vzájemná rozteč připevnění je max. 80 cm, přičemž první a poslední připojení smí být od rohu místnosti vzdáleno max. 20 cm). 

Před samotnou montáží je vhodné nalepit na zadní stranu těch UD profilů, které přiléhají na zeď, samolepicí pěnové těsnění, jež zmírňuje přenos nežádoucích zvuků, čímž se zlepší akustické vlastnosti sádrokartonového podhledu.

  • Následně rozměřte polohu stavěcích třmenů, podlepte je napojovacím těsněním a ukotvěte ocelovými hmoždinkami (např. stropní hřeb DN6) do stropu – a to tak, aby tvořily na stropě síť 50  × 100 cm (50 cm v kolmém směru na profily, 100 cm ve směru montážních profilů).

  • Na vodicí UD profily následně rovnoběžně nasuňte kratší CD profily ve vzdálenosti 50 cm od sebe, a to tak, aby se profily navzájem překrývaly alespoň 2 cm, nikdy však nesmí být nasunuty na doraz.

  • Polohu CD profilů zafixujte ohnutím volných konců stavěcích třmenů kolem profilu. Profily poté vyrovnejte do roviny a přišroubujte je samovrtnými šrouby do plechu do UD profilů (4 šrouby na jeden třmen). Přečnívající části třmenů ohněte nebo ustřihněte.

2) Vyplnění rastru na sádrokarton

Vytváříte sádrokartonový podhled s osvětlením? Pak je třeba hotový rastr na sádrokarton vyplnit veškerou potřebnou elektroinstalací pro napojení svítidel. Zateplujete-li místnost, musíte v tuto chvíli také položit tepelnou izolaci z minerální vaty. Případně je třeba rozvést vzduchotechnické potrubí, pokud se s ním počítá.

3) Pokládání SDK desek do profilů na sádrokarton

Následně můžete začít pokládat do rastru sádrokartonové desky – vždy začněte v rohu místnosti, delší hranou kolmo na nosný rastr. Mezi deskami podhledu a svislými stěnami ponechávejte cca 0,5 cm spáru (na závěr ji zatmelíte). 

Příčná hrana desky vždy musí vyjít na osu profilu, dávejte proto pozor, aby nedošlo ke křížovým spojům – desky se proto pokládají tak, aby byly vždy příčné spáry desek vystřídány minimálně o 1 CD profil (druhá řada se proto většinou začíná sádrokartonovou deskou, která se zkrátí na polovinu).

Sádrokartonové desky připojujte k CD profilům samořeznými šrouby TN, a to ve vzdálenostech max. 17 cm.

Bruska na sátrokarton

4) Tmelení sádrokartonu

Jakmile máte SDK desky kompletně položeny a přišroubovány a podhled stropu je hotový, chybí už jen vzít tmel na sádrokarton a pomocí špachtle zatmelit spoje desek a hlavičky šroubů. Nejprve naneste první vrstvu, kterou nechte lehce zavadnout, a pak do ní zatlačte sklovláknitou výztužnou pásku pro vyztužení spoje. Nakonec ještě vyplňte odpovídající páskou spáru mezi podhledem a stěnami a zatmelte ji do roviny. 

Nechte zaschnout první vrstvu a naneste další vrstvu tmelu, a to v šířce o něco větší, než je první tmelení. Po zaschnutí je možné tmel ještě přebrousit a nanést po celé ploše pastový tmel, jenž se nakonec přebrousí brusnou mřížkou, a vznikne tak povrch připravený na malování. A vy máte hotovo.