Jednosměrné vs. reverzní vibrační desky: Rozdíly a hlavní parametry
Vzhledem k tomu, že zhutnění povrchu je zásadní pro zpevnění podloží, zvýšení únosnosti a stability, není radno hutnění ani výběr vibrační desky podcenit. Jednotlivé modely se mezi sebou liší nejen velikostí, ale i směrem pohybu, výkonem, odstředivou silou, hloubkou hutnění či možnostmi využití.
Jednosměrná vibrační deska
Tyto hutnicí desky se – jak již název napovídá – pohybují jen jedním směrem, a to vpřed. Aby bylo možné s nimi dobře manipulovat, jsou menších rozměrů a nižší hmotnosti (cca do 100 kg). Poskytují dostatečný vibrační výkon do hloubky cca 15–20 cm, jsou úsporné, nenáročné na údržbu a zakoupíte je za nižší cenu.
Nejčastěji jsou jednosměrné hutnicí desky poháněny čtyřtaktním benzínovým motorem a startují se ručním startérem. Jejich odstředivá síla se pohybuje v rozmezí od cca 8 do 20 kN, proto jsou vhodné zejména na lehčí práce na menších plochách.
Reverzní vibrační deska
Obousměrné či reverzní hutnicí desky jsou mohutné, těžké stroje s hmotností od 160 kg do jedné tuny, které se zvládají pohybovat vpřed i vzad. Mají vynikající hutnicí účinek, zvládnou působit až do hloubky 40 cm, extra výkonné stroje až do 95 cm. Vzhledem k rozměrům a výkonu jsou podstatně dražší než jednosměrné vibrační desky.
Poháněny jsou nejčastěji naftovým (vznětovým) motorem, některé lehčí a méně výkonnější modely mohou být osazeny benzínovým motorem. Tyto hutnicí desky disponují komplexním systémem ovládání, jsou vybaveny elektrickým startérem a umožňují plynulou změnu směru (jízda vpřed, zpátečka). Jsou schopny vyvinout odstředivou sílu od 20 kN výše, proto jsou vhodné na náročnější hutnění rozsáhlých ploch.
Kdy se vyplatí investovat do reverzní vibrační desky
Obecně platí, že hobby uživatelům, kteří hledají hutnicí techniku na příležitostné stavební práce na malých plochách a o minimální náročnosti (hutnění zeminy před pokládkou zámkové dlažby, terénní úpravy po rekonstrukci domu, opravy menších komunikací, hutnění dlažby atd.) plně postačí jednosměrná vibrační deska do hmotnosti 60–80 kg s benzínovým motorem.
Jednosměrné vibrační desky o hmotnosti 80–120 kg a osazené benzínovým motorem jsou vhodné pro univerzální použití hobby uživateli i profesionály (např. pro stavební práce menšího rozsahu, hutnění zeminy, kameniva atd.).
Do masivní reverzní vibrační desky o hmotnosti 120 kg a vyšší s dieselovým motorem je vhodné investovat ve chvíli, kdy ji chcete používat především pro profesionální účely, kdy je vyžadováno hutnění velkých ploch do velkých hloubek (např. pro zhutňování silnic, parkovišť atd.). Obousměrnou vibrační desku lze používat i v nerovném terénu (standardně se sklonem do 20 °), ve kterém je třeba s ní více manipulovat, a oceníte tak možnost pohybu vpřed a vzad. Naopak nejsou vhodné pro hutnění zemin s vysokým obsahem vody, jako jsou jílovité půdy, či pro zhutňování výkopů.
Praktický tip pro výběr motoru: Pokud byste se u reverzní hutnicí desky rozhodovali mezi benzínovým a dieselovým motorem, je vhodnější zvolit dieselový, který je sice náročnější na údržbu, ale poskytuje výrazně vyšší výkon i při dlouhodobém používání.
Praktické využití jednosměrných a reverzních vibračních desek
Jednosměrné vibrační desky jsou vhodné zejména pro terénní úpravy okolo domu, v zahradě apod., jakož i k provádění zemních prací v omezených prostorách (např. pěchování půdy ve výkopech, podél základů, kolem opěrných pilířů atd.). Skvěle vám poslouží pro zhutňování sypké/zrnité zeminy, hutnění štěrku (zejména jemného štěrku), písku apod. Využijete je ale také například pro vibrování zámkové dlažby či opravy cest. Vhodné jsou také pro pokládku venkovní dlažby, jakož i hutnění samotné dlažby – v takovém případě ale nesmí hmotnost vibrační desky přesáhnout 100 kg a dobré je použít gumovou podložku, aby nedošlo k poškození dlažby.
Kompaktní výkonné vibrační desky s reverzním chodem jsou vhodné zejména na velké plochy a pro středně náročné až obtížné hutnicí práce, a to na zahradách, při krajinných či stavebních úpravách terénu. Využijete je tedy při budování základů domů, průmyslových ploch, silnic či parkovišť, a to pro hutnění zemin, hrubého štěrku, živičných povrchů nebo zámkové dlažby (u dlažby zejm. reverzní desky do 250 kg), a to i v nerovném terénu. Jsou ideální pro zajištění maximální efektivity práce, a tím snížení času stráveného hutněním na minimum, přičemž zůstane zachována kvalita zhutnění podkladové vrstvy.
Doporučené modely vibračních desek LUMAG
Na závěr se ještě pojďme podívat na konkrétní modely, které můžete pro svou činnost zvolit. Vysoce kvalitní, spolehlivé a velmi oblíbené mezi hobby uživateli i profesionály jsou vibrační desky německé značky LUMAG.
-
Pro hobby využití vám plně poslouží jednosměrná vibrační deska LUMAG RP700PRO s 4taktním jednoválcovým motorem, hmotností 70 kg a odstředivou silou 10,5 kN, která je vhodná pro dláždění, opravné práce na cestách, zahradách i při terénních úpravách.
-
Pro univerzální využití je vhodnou volbou jednosměrná vibrační deska LUMAG RP 1100PRO, která je vhodná zejména pro opravné práce na zahradách, cestách a při terénních úpravách. Má hmotnost 95 kg, pohání ji 4taktní motor, hutní do hloubky 30 cm s odstředivou silou 20 kN a lze ji používat v terénu se sklonem do 20 °.
- Pro profesionální účely oceníte vysoce výkonnou reverzní vibrační deskuLUMAG RP i38DE, která se svou hmotností 330 kg, odstředivou silou 38 kN, vysoce výkonným dieselovým motorem a účinnou hloubkou hutnění až 95 cm zvládne i středně náročné až obtížné hutnicí práce při krajinných a stavebních úpravách terénu.
Pokud si ani po přečtení předchozích řádků nejste jisti výběrem, neváhejte se na nás obrátit, naši zkušení pracovníci vám pomohou vybrat tu nejlepší hutnicí techniku pro vaše individuální potřeby.