Pokládka plovoucí podlahy: Návod krok za krokem

16. 10. 2024
Autor: Tomáš Dvořák
Plovoucí podlahy jsou velmi oblíbenými podlahovými krytinami, jelikož přinášejí řadu výhod – od nízké pořizovací ceny přes nízkou hlučnost až po vysokou odolnost. A přínosem je i snadná pokládka podlahy. Přinášíme vám proto praktický návod, jak položit plovoucí podlahu krok za krokem, podle kterého zvládnete pokládku svépomocí.
Pokládka plovoucí podlahy: Návod krok za krokem

Obsah článku

Tento typ podlah je tvořen jednotlivými lamelami, jež se do sebe zapojují pomocí systému pero-drážka – jedná se o zámkový spoj, u kterého se lamely skládají na sucho (příp. může jít o lepené spoje, v takovém případě se k sobě lepí jednotlivé lamely, nikoli krytina k podkladu).

Jednoduchá pokládka vinylových, dřevěných i laminátových podlah

Plovoucí podlahy nejsou přichyceny napevno (ani k podlaze, ani k okolním stěnám), a proto se snadno pokládají. Vyráběny jsou v různých designech i z různých materiálů, přičemž následující návod pokládky platí pro všechny z nich:

  • Laminátové podlahy – vynikají snadnou údržbou, cenovou dostupností, odolností proti poškození, špatně však snáší vlhkost.

  • PVC a linoleové podlahy – dobře tlumí hluk, snadno se udržují, nevyžadují speciální údržbu, ale jsou náchylné k proseknutí.

  • Vinylové podlahy – vynikají vynikající odolností vůči mechanickému poškození i vlhkosti, jsou nenáročné na údržbu, snesou i vysokou zátěž. Jsou však náchylné k proseknutí a v průběhu času se objemově zmenšují.

  • Dřevěné plovoucí podlahy – mají výbornou životnost, přírodní design, jsou vysoce kvalitní, avšak jsou dražší a náročnější na údržbu.

  • Plovoucí podlahy mohou být i korkové či bambusové.

plovoucí podlaha

Jak se připravit na pokládku plovoucí podlahy a co budete potřebovat

Při nákupu plovoucí podlahy vždy pořiďte o cca 10–15 % lamel navíc kvůli prořezům. Před samotnou pokládkou je nezbytné nechat podlahovou krytinu aklimatizovat v dané místnosti po dobu alespoň 48 hodin.

Dále je třeba připravit následující:

Kvalitní podklad pro pokládání plovoucí podlahy

Pro pokládání podlahy připravte kvalitní, rovný, pevný a suchý podklad. Vhodný je beton, pokládková dřevotřísková deska, dřevěná prkna, lepené PVC či keramická dlažba, naopak nevhodné jsou podlahy z plsti, kámen či staré podlahové koberce. 

  • Budete-li dělat kompletně nové podlahy, nezapomeňte nechat podklad důkladně vyschnout – dobu schnutí betonu i postup betonování najdete v našem článku Jak vybetonovat podlahu.

  • Stávající podlahu důkladně srovnejte – pomocí vodováhy zkontrolujte nerovnosti, akceptovatelné jsou max. 3 mm výškového rozdílu na 1 m2. Nerovnosti vyrovnejte pomocí tekutého tmelu, použít lze i vhodnou podložku pod podlahu – ta navíc slouží i jako tepelná izolace, aby nedocházelo k prochladnutí podlahy od podkladu, a funguje jako kročejová izolace k potlačení pochozího hluku. 

Pomůcky pro pokládku plovoucích podlah

Pro pokládku podlahy budete kromě krytiny a podložky potřebovat vodováhu, metr, tužku, vrtačku, distanční klíny/pásky/pěnu, fólii s parotěsnou zábranou, zalamovací nůž, pilu ocasku pro zkracování plovoucí podlahy, případně pokosovou pilu pro přesné řezání materiálu i pod různým úhlem.

Jak položit plovoucí podlahu krok za krokem

  1. Připravte povrch dle informací výše.

  2. Položte fólii s parotěsnou zábranou – stranu se samolepicí vrstvou směřujte k dalšímu navazujícímu pásu (ne ke stěně), každý další pás zasuňte pod okraj předchozího pásu (přesah cca 10 cm) a samolepicí vrstvou je přilepte k sobě. U stěn nechte fólii přesahovat 5–10 cm směrem nahoru.

  3. Na parotěsnou fólii položte podložku pod podlahu – tu zakoupíte v rolích či skládanou. Pásy by se měly překrývat nejméně o 20–30 cm a u stěn by měly přesahovat o 5–10 cm.
    Pozor! Některé plovoucí podlahy již mají podložku integrovanou, proto nemusí být nutné ji pokládat.

  4. Ujasněte si směr pokládky – nejvhodnější je pokládat dílce souběžně s okny. Dopadá tak na ně světlo, opticky zvětšují místnost a navozují dojem pravých prken. V případě oken na více stranách upřednostněte stranu, kde je oken víc nebo kde jsou větší. Orientovat se můžete i dle schodů – směr pokládky by měl navazovat na schodiště. 

  5. Před pokládkou vytvořte dilatační spáru – plovoucí podlaha se v létě rozpíná a v zimě smršťuje, proto je důležité ponechat u stěny volný prostor cca 10 mm. Použít můžete distanční klínky, distanční pásku nebo pěnu.


  6. Zvolte vhodný roh, odkud budete začínat – standardně se začíná v levém rohu místnosti a paralelně s dopadem světla (viz bod 4) a postupuje zleva doprava. 
  7. Spočítejte, jak vám vyjdou podlahové dílce ke druhé straně místnosti – poslední lamela by měla být široká min. 5 cm. Pokud vychází užší, je lepší zúžit první řadu dílců, aby podlaha působila na obou stranách souměrně. 
  8. Odřízněte pera u dílců pro první řadu pokládky – pera a drážky slouží pro pohodlné skládání podlahových dílců do sebe, u stěn ale nejsou pera potřeba (příp. zužte první řadu dle potřeby – viz předchozí bod). K odstranění použijte pokosovou pilu s vhodným řezacím kotoučem (řežte ze spodní strany, aby se zamezilo štěpení okrajů), příp. řezačku (vhodnější pro laminátovou podlahu). 

  9. Začněte s pokládkou první řady – část dílců, kde byla pera, směřujte ke stěně.

  10. Změřte délku potřebnou pro poslední dílec a zkraťte ho.

  11. Další řadu začněte kusem, který vám zbyl z posledního dílce první řady, pokud má alespoň třetinovou délku. Vždy dbejte na to, aby byly spoje vzhledem k předešlé řadě přesazeny cca o třetinu délky a zachovávejte dilatační spáry u stěn. Nejprve sestavte celou druhou řadu a poté ji zasuňte a zacvakněte do první řady.
    Při připojování dílců je nepokládejte vodorovně, ale naklopte tak, aby spojovací zámky dílců byly u sebe a druhá, volná strana byla ve výšce cca 10–20 cm nad podlahou. Zasuňte zámky k sobě a dílec položte – tím se spojí a zacvaknou do sebe.

  12. Pokračujte stejně s dalšími řadami.

  13. Jakmile dosáhnete konce místnosti, upravte poslední řadu dílců na požadovaný rozměr (nezapomeňte na dilatační spáru).

  14. Jakmile máte celou místnost hotovou, odstraňte distanční pěnu/klínky, zalamovacím nožem odřízněte přečnívající fólii u stěny a zakryjte mezery podlahovými lištami – můžete je přilepit lepidlem, nebo vzít vrtačku a přivrtat je ke stěně. 

Co s překážkami na podlaze

Na závěr se ještě pojďme podívat, jak při pokládce podlahy vyřešit překážky, například v podobě trubek. V takovém případě je třeba daný dílec podlahy upravit a vyvrtat v něm forstnerovým vrtákem potřebný otvor s určitou rezervou (např. u měděných trubek 15/1 mm vyvrtejte otvor 35 mm). Aby bylo možné trubky skrz otvor protáhnout, je třeba dílec přeříznout v místě středu vyfrézovaných otvorů napůl. Dilatační spáry kolem trubek zakryjte průchodkami nebo utěsněte trvale elastickou spárovací hmotou.

Zdroje: 

https://www.mojepodlaha.cz/blog/15-kroku-jak-polozit-laminatovou-podlahu/

https://www.bbpodlahy.cz/pokladka-plovouci-podlahy/