🎄 Vážení zákazníci, v pondělí 23.12.2024 budou prodejny otevřeny do 12:00 a znovu otevřeny budou 3.1.2025.

Jak zapojit krbová kamna

21. 12. 2024
Autor: Tomáš Dvořák
Plánujete vytápění domu pomocí krbových kamen či krbové vložky? Pak před samotnou instalací potřebujete vědět, kam je možné kamna umístit, co zvládnete při jejich instalaci svépomocí a na co je třeba zavolat odborníka. Na následujících řádcích vám proto přinášíme praktický návod, jak nainstalovat kamna, jaké nářadí budete potřebovat, na co je třeba dávat pozor z hlediska bezpečnosti, i postup krok za krokem, jak zapojit krbová kamna svépomocí.
Jak zapojit krbová kamna

Obsah článku

Krbová kamna či vložka jsou skvělou volbou pro vytápění domu, jelikož snižují náklady na topení. Jejich pořízení je vhodné do starších i moderních interiérů, jež disponují funkčním komínem s dobrým tahem, jehož stav je třeba dopředu nechat prověřit při revizi komínu kominíkem. 

Krbová vložka, či krbová kamna s výměníkem? Aneb co promyslet dopředu

Než se pustíte do pořizování kamen na dřevo, je třeba promyslet, zda si chcete dřevem jen přitápět v chladnějších dnech, nebo jím chcete vytápět interiér po celou zimu. V prvním případě vám postačí krbová kamna, ve druhém vestavěná krbová vložka s výměníkem pro rozvod teplého vzduchu po celé domácnosti. 

Dále je třeba zvolit vhodný prostor pro instalaci krbových kamen, který zajistí jejich bezpečné používání. Samotné místo je samozřejmě dáno umístěním komína, nicméně důležité je dodržet i další faktory:

  • Kamna musí stát na nehořlavém povrchu – ideálně na dlažbě či na plechové/skleněné izolační podlahové desce, pokud máte doma plovoucí podlahu, laminát, PVC, koberce, dřevěné podlahy či jiné hořlavé povrchy. Tato deska musí přesahovat min. 30 cm před kamny a 10 cm ze stran a za kamny.

  • V okruhu min. 80 cm před kamny a 20 cm za kamny a kolem nich nesmí být žádné hořlavé předměty . Totéž platí pro hořlavé stavební součásti, od kterých je třeba ponechat odstup alespoň 40 cm – pokud však použijete dostatečnou izolaci (např. minerální vatu o tloušťce min. 2 cm), můžete tento okruh cca o 10 cm zmenšit.

V neposlední řadě je třeba zamyslet se nad tím, zda zvládnete instalaci kamen a jejich zapojení svépomocí, nebo budete potřebovat pomoc. Musíte počítat s tím, že kamna váží několik desítek až stovek kilogramů, takže manipulace s nimi není snadná. Napojení kouřovodu na komín pak sice zvládnete svépomocí, ale i tak je vhodné zavolat zkušeného odborníka alespoň na kontrolu zapojení – vždy tak učiňte, pokud redukujete kouřovod na jiný průměr (především na menší).

Pro připojení krbových kamen potřebujete vrtací kladivo a další nářadí

Pro propojení kamen s komínem budete potřebovat kouřovod, z nářadí se neobejdete bez vrtacího kladiva s dlátovým vrtákem pro přípravu otvoru do komína, míchacího nástavce, zednické lžíce, ohnivzdorné malty, těsnicí pásky ze skelných vláken, příp. izolace v podobě minerální vaty.

Jak vybrat kouřovod

Kouřovod neboli komínová roura je vlastně jakýsi spojovací prvek mezi komínem a krbovými kamny. Díky tomu, že jsou kouřovody na jedné straně zúžené, zasouvají se jednotlivé části do sebe jako stavebnice, takže je k sobě není třeba lepit, nýtovat či šroubovat. Aby byl odtah spalin co nejefektivnější, je třeba použít co nejméně kolen a ohybů – pro správný odvod kouře a menší usazování sazí by měl být kouřovod dlouhý maximálně 2–3 metry a měl by obsahovat max. 2–3 oblouky (každé 90° koleno sníží účinnost komínu o 1 m).

Průměr a redukce kouřovodu

Průměr samotného kouřovodu musí odpovídat průměru odvodního hrdla krbových kamen (netěsnící kouřovod způsobí únik kouře do místnosti). Kouřovody lze také redukovat na jiný průměr – pokud se jedná o redukci z menšího průměru vývodu kamen na větší průměr komínu, můžete ji provést sami pomocí redukce (dvojkruží) uložené na vstup do komína, jestliže však potřebujete provést redukci opačně, pozvěte si na pomoc odborníka

Máte-li keramický komín, je třeba použít přechod do keramického komínu – v opačném případě by mohlo dojít vlivem roztažnosti materiálu k prasknutí keramické tvarovky.

Izolace kouřovodu

Budete-li kouřovod používat skrz zateplenou stěnu, pamatujte, že nesmí procházet vrstvou tvrzené pěnové hmoty. V místě průchodu je třeba tuto izolační vrstvu vyříznout a kolem kouřovodu použít tepelně-izolační materiál

U dřevěných stěn je vhodné použít nehořlavé stěnové průchodky. 

Pokud kouřovod prochází venkovní stěnou, je třeba utěsnit jej minerální vatou.

Koleno s čisticím otvorem

Pamatujte také, že min. 1× ročně je třeba kouřovod čistit od dehtu, proto je v kouřovodu vhodné použít koleno s čisticím otvorem, abyste nemuseli kouřovod při každém čištění rozebírat.

Jak zapojit krbová kamna krok za krokem

Jakmile umístíte krbová kamna na své místo, můžete se pustit do zapojování.

  • Vyznačte si na zdi pomocí šablony o průměru trubky místo pro připojení ke komínu.

  • Oblepte omítku kolem vnějšího okraje vyznačeného otvoru (zabráníte tak opadávání barvy a omítky), zeď pod otvorem a podlahu zakryjte fólií a předvrtejte si otvor kolem dokola. 

  • Pomocí vrtacího kladiva a dláta vysekejte otvor, abyste se dostali ke komínu.

  • Po přípravě otvoru zasuňte kouřovou zděř (součást kouřovodu) a duté prostory kolem vyplňte ohnivzdornou maltou, kterou si připravíte dle návodu.

  • Následně otvor mírně navlhčete a začistěte jej pomocí malty, kterou nanesete v tenké vrstvě dokola a uhladíte.

  • Místa spojů kouřovodu oblepte těsnicí páskou ze skelných vláken a poté nasaďte koleno kouřovodu prvně na kamna, poté do kouřové zděře.

  • Nezapomeňte zkontrolovat, zda jste dodrželi všechny povinné odstupy od stěn a hořlavých stavebních součástí (viz výše).

  • Je-li vše v pořádku, máte hotovo.

Doporučení na závěr

Každé připojení kamen doporučujeme nechat zkontrolovat odborníkem, aby byla zajištěna požární bezpečnost i bezpečnost vaše. Pro dobrou výhřevnost kamen je pak třeba dodržovat také určitá pravidla, a to zejména vybírat správné dřevo na topení

V krbových kamnech můžete topit dřevem či dřevěnými briketami/peletami. Rozhodnete-li se pro vytápění dřevem, je vhodné používat zejména tvrdé dřevo, jež má vyšší výhřevnost (buk, dub, habr), a to s vlhkostí cca 10–15 %. O tom, zda máte dřevo dostatečně vysušeno, se můžete přesvědčit pomocí vlhkoměru – proto je třeba vědět, jaký vlhkoměr na dřevo zvolit

Nezapomeňte také, že i když vám dřevo přes léto dobře vyschne, skladujete-li ho v nevhodných podmínkách, natáhne do sebe v období dešťů a větší vlhkosti opět vodu. Je proto třeba dřevo správně skladovat, aby dobře hořelo

V neposlední řadě pamatujte také na pravidelné roční revize komínů a jejich čištění, abyste měli jistotu bezpečného vytápění.