Bioodpad tvoří až čtvrtinu množství odpadu v nádobách na směsný odpad. Přitom kompost, který z něj můžeme vyrobit, je vynikajícím organickým hnojivem na zahradu, kterým dodáme dostatek živin půdě, stromům, květinám, ovocným keřům i zelenině.
Pro domácí kompostér je třeba zvolit vhodné místo
Každý z nás produkuje bioodpad, a to jak při péči o zahradu, tak v domácnosti. Ať už jde o slupky od ovoce a zeleniny, lógr z kávy, sáčky od čaje, skořápky od vajec, přezrálé ovoce, posečenou trávu, shrabané listí, drobné větvičky zbylé po řezu ovocných stromů, odkvetlé květiny či piliny používané jako podestýlka u domácích mazlíčků – vše může namísto popelnice zamířit do kompostéru a dostat šanci na další využití.
Aby zahradní kompostér správně fungoval, je potřeba umístit jej na vhodné místo – to by mělo být zastíněné stromem/keřem (tedy nikoli na přímém slunci) a nemělo by být příliš vlhké. Zároveň je třeba zohlednit i pohodlný přístup pro vhazování i následné odebírání hotového kompostu.
Nejlepší kompostér je takový, který odpovídá vašim potřebám
Důležitou roli při pořizování domácího kompostéru hraje také jeho velikost – tu byste měli přizpůsobit velikosti zahrady, jakož i množství produkovaného bioodpadu. Minimálně by měl mít objem 1 m3 (1 × 1 × 1 m). Důležité také je, aby neměl dno, a kompost tak mohl být trvale v kontaktu s půdou – tak mohou do organické hmoty prostupovat půdní mikroorganismy a urychlovat přeměnu bioodpadu na kompost.
Jaké nářadí je pro výrobu kompostéru potřeba
Než se pustíte do výroby prostoru na kompostování, je třeba připravit si potřebné pomůcky:
4 dřevěné hranoly;
prkna;
4 lišty;
vruty nebo hřebíky;
metr a tužku;
přímočarou pilu pro nařezání prken;
aku šroubovák pro přivrtání prken;
kladivo či palici pro zatlučení hranolů.
Návod, jak vyrobit kompostér krok za krokem
Máte-li k dispozici všechny pomůcky, můžete se pustit do díla:
Připravte si 4 hranoly pro stojky kompostéru – jejich výšku zvolte dle požadované výšky kompostéru, min. 1,2 m (je třeba počítat s tím, že část hranolů bude v zemi). Konce hranolů seřízněte do špice, aby se lépe zatloukaly do země – pro delší životnost je lze naimpregnovat, příp. můžete použít zarážecí patky, aby hranoly nehnily.
Pomocí přímočaré pily si nařežte prkna v odpovídající délce – množství i velikost záleží na požadovaných rozměrech kompostéru.
Prkna ani hranoly není třeba natírat ani brousit, vše můžete nechat přírodní. Pokud byste je přeci jen chtěli obrousit, použijte brusku a natřete je barvou dle svého výběru (volte netoxickou barvu na dřevo).
Nyní vyrobte dvě stejná pole kompostéru – pro výrobu prvního položte dva hranoly vedle sebe ve vzdálenosti na délku prken. Špice směřují dolů a odshora začněte pomocí vrutů a aku šroubováku přišroubovávat prkna (příp. použijte kladivo a hřebíky) – délka prkna by měla lícovat s vnějšími okraji hranolů. Mezi každým prknem ponechte malou mezeru pro přístup vzduchu (nesmí být moc velká, aby jí nepropadávaly zbytky pro kompostování). Poslední prkno přišroubujte tak, aby končilo cca 20 cm nad zemí, abyste pak pole mohli zatlouci do země. Stejným způsobem vyrobte i druhé pole.
Nyní přidělejte zadní stěnu – našroubujte prkna přímo na hranoly předchozích dvou vyrobených polí, a tím je spojte do tvaru písmene U. Opět dodržujte malé mezery a skončete cca 20 cm nad zemí.
Poté následuje instalace přední části. Ta musí být otevíratelná, abyste mohli následně kompost pohodlně vyndávat. Na oba hranoly na přední straně proto přišroubujte dvě lišty tak, aby se mezi ně dalo zasunout prkno.
Nyní připravenou konstrukci přemístěte na požadované místo – na něm stačí pouze posekat trávu na co nejnižší výšku a případně srovnat terén do roviny. Trávník není třeba vykopávat ani likvidovat, bioodpad můžete sypat přímo na něj.
Jakmile je konstrukce na svém místě, zatlučte ji opatrně pomocí palice/kladiva do země až po první prkna (mezi zemí a prvním prknem ponechte malou škvíru).
Nakonec zasuňte do lišt nařezaná prkna – aby se spodní prkno nedotýkalo země a rychle nehnilo, můžete nad zem našroubovat šroubky, o které se prkno zarazí. Následně nasuňte další prkna dle potřeby. Abyste zachovali mezi prkny požadovaný rozestup, našroubujte vždy nad stávající prkno mezi lišty šroubek, o které se prkno zarazí (při rozebírání přední části pro odebrání kompostu pak tyto šroubky zase jednoduše odšroubujete). Pro lepší přístup do kompostéru je možné ponechat přední stranu o něco nižší, např. nepřidávat poslední prkno.
A máte hotovo.
Praktický tip
Pokud se vám nechce trávit čas řezáním prken a rozměřováním konstrukce, můžete si vyrobit kompostér z palet. Stačí jednoduše pospojovat palety k sobě, přední stranu přidělejte pomocí otočných závěsů.
Doporučení na závěr aneb jak kompostovat
Nyní, když už víte, jak udělat kompostér, je důležité také vědět, co patří do kompostu a co nikoliv. Do kompostu lze vhazovat zbytky rostlinného původu (posečená tráva, zbytky rostlin, větvičky, listí, odřezky ovoce a zeleniny atd.), skořápky od ořechů a vajec, čajové sáčky, kávovou sedlinu, piliny či dřevěné třísky. Naopak do něj nepatří odpady živočišného původu (maso, kosti, mléčné výrobky), jakož ani vařené zbytky (rýže, těstoviny apod.). Stejně tak na kompost nevhazujte slupky od citrusů, rostliny napadené plísněmi, mšicemi a jinými škůdci, čerstvý plevel (hrozí nebezpečí vysemenění), ani tuky a oleje z vaření. Nepatří tam ani zvířecí exkrementy (od zvířat živících se živočišnou potravou).
Vždy se snažte dbát na to, aby byla skladba bioodpadu pestrá a kromě měkkého a zeleného odpadu do něj vhazujte i větvičky a jiné pevné suroviny, díky kterým dojde k dobrému prokysličení kompostu. Více informací o tom, jak správně kompostovat, si můžete přečíst na webu cenyprizemi.cz