🎄 Vážení zákazníci, v pondělí 23.12.2024 budou prodejny otevřeny do 12:00 a znovu otevřeny budou 3.1.2025.

Jak vybrat průmyslový vysavač

31. 05. 2024
Autor: Tomáš Dvořák
Průmyslový vysavač je vysoce specializované zařízení, navržené tak, aby zvládlo extrémní množství nečistot, prachu, a někdy i nebezpečných materiálů, se kterými by si běžný vysavač neporadil. Z tohoto důvodu bychom měli pečlivě zvážit, jaký průmyslový vysavač je vhodný pro naši práci a neukvapit se tak jeho rychlou koupí.
Jak vybrat průmyslový vysavač

Obsah článku

Motor, sací výkon a příkon průmyslového vysavače 

Výkon vysavače, měřený v wattech, určuje jeho schopnost vysávat nečistoty a materiály různé velikosti a typu. Vyšší výkon znamená silnější sací schopnost, ale také vyšší spotřebu energie. Průmyslové vysavače můžeme rozdělit na dvě kategorie – hobby a profesionální. Hobby vysavače mívají příkon do 1 000 W. Sací výkon se pohybuje v rozmezí od 160 do 200 W. Hobby vysavače jsou vhodné na občasné použití v domácnosti a na odklizení jemného prachu nebo hoblin.

Příkon profesionálních vysavačů se pohybuje od 1 250 W. U profesionálních vysavačů je vyšší sací výkon, a to nad 250 W. Takový druh vysavače zvládne vysát hrubší stavební odpad a sutinu. Profesionální vysavače jsou oproti průmyslovým vysavačům těžší a mají větší rozměry. 

Obsah sběrné nádoby

Velikost sběrných nádob rozhoduje o tom, jak často budete muset vysavač vysypávat. Ve velkých průmyslových prostorách, kde je potřeba pravidelně odstraňovat velké množství nečistot, je vysavač s velkou nádobou nezbytný. To vám umožní pracovat efektivněji bez častých přerušení pro vyprázdnění nádoby. Na druhou stranu, pro menší prostory nebo pro místa, kde je manipulace s vysavačem omezena, může být vhodnější model s menší nádobou. Průměrný obsah sběrné nádoby se pohybuje od 15 do 40 l. Vysavač může být bezsáčkový, vysáváte přímo do nádoby a nebo na sáčky z papíru či textilu - papírové sáčky jsou levnější, ale je u nich větší riziko protržení. Sáčky z textilu jsou pevnější a déle vydrží. 

Hmotnost průmyslového vysavače

Váha průmyslového vysavače se pohybuje od 5 do 15 kg. Pokud budete vysavač často přemisťovat, váha je jedním z důležitých aspektů při samotném výběru. V případě, že budete mít průmyslový vysavač na jednom místě, váhu tolik řešit nemusíte. Ve vztahu k hmotnosti je praktické pořídit vysavač s kolečky. Bude se vám s ním snáze manipulovat a tolik se nenadřete. 

Délka kabelu

Průměrná délka přívodního kabelu je 5 metrů. Pokud je kabel krátký, můžete jeho dosah vyřešit kabelem prodlužovacím. Delší kabel je samozřejmě vždy výhodou.


Třída prašnosti 

Při výběru průmyslového vysavače dbejte na své zdraví a na zdraví lidí ve vašem okolí. Třídy prašnosti poskytují informace o škodlivosti prachu, a tak usnadňují výběr správného průmyslového vysavače pro konkrétní oblast. Celkem můžeme rozlišit 6 tříd prašnosti.

1 Třída prašnosti L (low)

Vysavače s třídou prašnosti L slouží k likvidaci běžného stavebního prachu, který neohrožuje zdraví uživatele. Jedná se o základní průmyslové vysavače, které jsou určeny do domácností. Filtr těchto vysavačů dokáže zachytit až 99 % nečistot. Tento druh vysavače si dokáže poradit s prachem s hodnotou OEL > 1 mg/m³.

2 Třída prašnosti M (medium)

Do této kategorie primárně patří vysavače, které jsou určeny ke zpracování prachu ze dřeva. Filtr absorbuje 99, 99 % nečistot a samotný vysavač si dokáže poradit s prachem s hodnotou OEL > 0,1 mg/m³.

3 Třída prašnosti H (high)

Vysavače s třídou prašnosti H jsou určeny pro profesionální použití ve stavebních společnostech nebo autoservisech. Tento typ vysavače se dokáže vypořádat s karcinogenním prachem. Stupnice OEL > 0,005 mg/m³ . 

4 Třída prašnosti H + azbest 

Tento typ vysavače je určen pro práci s azbestovými částečkami. Stupnice OEL je stejná jako u vysavače s třídou prašnosti H. Účinnost filtru je 99,995 %, což je totéž jako u vysavačů spadající do třídy prašnosti H.

5 Třída prašnosti ATEX 22 a ATEX zóna 2

Obě dvě třídy se označují jako třídy bezpečnostní. S vysavači spadající do této kategorie můžete vysávat nebezpečný – výbušný a hořlavý prach. Vysavače s těmito specifiky se v běžných zařízeních nepoužívají. 

Mokré, suché nebo kombinované vysávání? 

Vysavače na suché vysávání se používají na vysávání popelu, zbytků ze stavebních prací nebo třeba pro vysávání prachu. Vysavače, které jsou určeny pro mokré vysávání si poradí s čištěním sedaček, podlah a koberců. Rovněž se vypořádají s rozlitými tekutinami. Nejlepší je však kombinace obojího, tzn. mokré i suché vysávání. Budete tak mít po ruce všestranného pomocníka a žádná nečistota vás již nemůže zaskočit. 

Sáčkový nebo bezsáčkový vysavač?

Sáčkový vysavač sbírá odpad přímo do sáčku (papírového nebo textilního) a bezsáčkový vysavač zase přímo do nádoby, která je k tomu určena. U sáčkového vysavače je potřeba počítat s častou výměnou sáčku a s možností jeho poškození. Bezsáčkové vysavače se zase musí pravidelně čistit, konkrétně jejich filtry. Pokud tak neučiníte, může jemný prach zničit motor daného vysavače. 


Příslušenství a další funkce, které oceníte. 


1. Automatické čištění filtru

Vysavač spustí čištění filtru sám bez zásahu zákazníka. Učiní tak tehdy, pokud je filtr zanesený.

2. Regulace sacího výkonu 

Pokud lze sací výkon u vysavače regulovat, snižujete spotřebu elektrické energie a šetříte motor vysavače. Navíc – u každého vysávání využijete jiný sací výkon. 

3. Fukar 

V případě, že vysavač disponuje funkcí fukaru, můžeme jej využít pro profouknutí otvorů od prachu nebo například pro vyčištění zahrady od listí. Fukar u vysavače najde ve vaší dílně určitě daleko větší uplatnění.

4. Pracovní zásuvka

Tato zásuvka slouží k připojení dalšího elektrického zařízení. Odpad z řezání nebo broušení tak můžete ihned odsát. 

Údržba a servis 

Údržba průmyslového vysavače je zásadní pro zachování jeho dlouhodobého výkonu a spolehlivosti. Pravidelné čištění a výměna filtrů zajišťují, že vysavač zůstane efektivní a že nebudou do pracovního prostředí uvolňovány žádné nečistoty. Výběr vysavače, který je snadno ovladatelný a jehož údržba není složitá, vám ušetří mnoho času a námahy. Frekvence údržby závisí na intenzitě používání a typu vysávaných materiálů. Obecně se doporučuje kontrolovat a čistit filtry a nádobu po každém použití a provádět kompletní servisní prohlídku alespoň jednou ročně.

Věnujte pozornost i dostupnosti servisních středisek a možnosti rychlého získání náhradních dílů. Dobrá zákaznická podpora a záruční podmínky jsou rovněž klíčové pro bezproblémové používání vysavače. Před nákupem se ujistěte, že dodavatel nabízí komplexní servisní služby a že je ochoten vám v případě potřeby poskytnout technickou pomoc. Investice do kvalitního průmyslového vysavače s dobrým servisním zázemím se vám vrátí v podobě nižších provozních nákladů a delší životnosti samotného zařízení. Doporučujeme použít vhodné příslušenství jako je hadice, hubice, rukojeti, prodlužovací trubice a filtrační patrony