Říká se, že zahradník nemá čas na odpočinek – od jara do podzimu je sezóna v plném proudu, zima či předjaří jsou optimální na řez ovocných stromů a přípravu na novou zahradnickou sezónu. A do této přípravy a zimně-jarních prací na zahradě rozhodně patří i péče o skleník. Přinášíme vám proto pět kroků, jak připravit skleník na jaro, abyste se dočkali bohaté úrody.
Krok č. 1: Důkladná kontrola a údržba skleníku
Už na začátku března přichází čas na údržbu skleníku. Aby skleník poskytoval specifické klima, které umožňuje (před)pěstování rostlin ještě před zmrzlými, je třeba překontrolovat jeho stav. Zkontrolujte, zda:
není poškozená konstrukce,
jsou dotaženy všechny spoje,
nejsou popraskaná skla/polykarbonát,
není zpuchřelé těsnění,
funguje automatické větrání a závlahový systém (máte-li je instalované).
Všechny zjištěné problémy je třeba ještě před sezónou opravit.
Praktický tip
Pokud ve skleníku uchováváte přes zimu nářadí pro práci na zahradě, nezapomeňte jej také překontrolovat a důkladně očistit od nečistot.
Krok č. 2: Umytí a dezinfekce skleníku – manuálně i sířením
Vzhledem k tomu, že rostliny potřebují dostatek světla, je třeba zajistit jim ho. Proto umyjte důkladně skleník jak zvenku, tak zevnitř.
Pamatujte, že na konstrukci skleníku mohou přezimovat vajíčka různých druhů zahradních škůdců, jako jsou svilušky či mšice. Tyto škůdce ve skleníku je třeba odstranit buď přírodním postřikem, který zakoupíte v zahradnictví, nebo je možná dezinfekce skleníku octem. Vhodný prostředek zvolte dle materiálu – na sklo lze použít dezinfekční prostředek, polykarbonát myjte mýdlovou či teplou vodou, do které přidáte dvě polévkové lžíce octa.
Kromě konstrukce skleníku mohou škůdci přezimovat také v obvodové konstrukci záhonů a v uličce skleníku, proto zkontrolujte a vydezinfikujte i je.
Betonové, plastové nebo dřevěné dlaždice nejprve zameťte a vyčistěte dezinfekčním přípravkem, mýdlovou nebo octovou vodou.
Je-li v uličce jen udusaná půda, použijte k dezinfekci dusíkaté vápno.
Těžko dostupné části , jako např. záhyby či spáry, můžete vyčistit pomocí rozprašovače, do kterého nalijete octovou vodu či dezinfekční přípravek.
Praktický tip
Při práci s dezinfekčními prostředky nezapomeňte používat ochranné rukavice a případně další ochranné pomůcky, aby nedošlo k potřísnění kůže či zasažení očí.
Síření skleníku
Namísto mechanické dezinfekce vnitřních částí skleníku můžete přistoupit k síření, které se provádí pomocí sirné svíce. Ta po zapálení produkuje oxid siřičitý, přírodní produkt, který likviduje zárodky plísní a škodlivých mikroorganismů, vč. přezimujících škůdců ve skleníku (mšic, svilušek atd.).
Jak na síření skleníku:
Umístěte do skleníku do nehořlavé nádoby potřebný počet sirných svící (jedna na cca 10–15 m 3 prostoru).
Svíce zapalte a ihned opusťte prostor.
Skleník důkladně uzavřete a nechte působit min. čtyři hodiny.
Po uplynutí požadované doby skleník důkladně vyvětrejte.
Krok č. 3: Dezinfekce půdy ve skleníku pomocí dusíkatého vápna
V rámci dezinfekce skleníku na jaře pamatujte také na dezinfekci půdy, abyste zničili všechny patogeny chorob, vajíčka a larvy škůdců, jakož i semena plevelů, a taktéž dodali do půdy dusík a vápník. K této dezinfekci se používá dusíkaté vápno, které je třeba aplikovat nejpozději čtyři týdny před tím, než budete vysévat či vysazovat nové rostliny – jedná se o minimální ochrannou lhůtu, takže čím dříve s dezinfekcí vápnem začnete, tím lépe.
Jak použít dusíkaté vápno ve skleníku:
Důležité je, aby ve skleníku či fóliovníku nebyly žádné staré části rostlin a plevele (ty byste měli odstranit už na podzim, aby na nich nemohli přezimovat škůdci).
Na povrch zeminy pohoďte 100–200 g dusíkatého vápna na 1 m 2 a rozhrňte hráběmi.
Poté půdu důkladně prolijte vodou a zakryjte igelitovou fólií.
Po týdnu zkontrolujte, zda je půda stále vlhká, příp. ji znovu navlhčete, a opět zakryjte.
Nechte působit 4–6 týdnů, poté fólii sejměte.
Praktický tip – dusíkaté vápno a hnůj
Namísto dezinfekce půdy ve skleníku pomocí dusíkatého vápna lze využít čerstvý koňský hnůj, příp. čerstvý kravský hnůj. Ten je však třeba aplikovat již na podzim. Stačí rozprostřít 5–10cm vrstvu čerstvého hnoje na půdu a poté jej zapravit vidlemi. Kromě prohnojení ničí rozkládající se hnůj škůdce, choroby a semena plevelů.
Krok č. 4: Zemina a hnojivo do skleníku
Častou otázkou bývá, kde sehnat hlínu do skleníku a jak často ji měnit. Použít můžete buď zahradní zeminu , či zeminu v pytlích – zahradnický substrát, důležité však je myslet na doplňování živin, které se vyčerpávají.
Zeminu do skleníku není třeba měnit každý rok, kompletní výměna postačí jednou za pět let (mění se alespoň 15centimetrová vrstva), avšak na jaře nebo na podzim vždy dodejte organické hnojivo. Na jaře je vhodné zvolit kupované organické hnojivo, na podzim můžete vpravit kravský či koňský hnůj.
Krok č. 5: Výsev aneb Co pěstovat ve skleníku
Jakmile máte skleník nachystán, zbývá už jen rozhodnout se, co pěstovat ve skleníku. Pustit se můžete do výsevu nejrůznějších rostlin či zeleniny – tento prostor se specifickým klimatem je ideální pro pěstování rajčat, okurek, košťálové a listové zeleniny, jakož i pro pěstování paprik.
Shrnutí na závěr
Jak vidíte, i na konci zimy či zpočátku jara je třeba, aby byli zahradníci aktivní a připravili si vhodné podmínky pro pěstování. Než tedy začne sezóna, nachystejte si skleník – zkontrolujte ho, vyčistěte, zbavte chorob a škůdců, vydezinfikujte půdu a doplňte hnojivo. A jakmile budete mít hotovo, nastane ta správná doba pro další jarní činnosti na zahradě, jako je například vertikutace trávníku, aby se krásně zazelenal, či péče o stromy a keře.