🎄 Vážení zákazníci, v pondělí 23.12.2024 budou prodejny otevřeny do 12:00 a znovu otevřeny budou 3.1.2025.

Jak používat krbová kamna

09. 10. 2024
Autor: Tomáš Dvořák
Krbová kamna v interiéru navodí příjemnou atmosféru během chladných dnů, a navíc šetří i peněženku. Správným výběrem krbových kamen si zajistíte nezávislý zdroj vytápění a uspoříte až tisíce korun ročně za energie. Pojďme se proto podívat, jaká krbová kamna vybrat, kam je umístit, jak zajistit bezpečnost jejich provozu, čím v nich topit i jak správně přikládat, abyste neměli kouř v celém bytě.
Jak používat krbová kamna

Obsah článku

V domácnosti mohou krbová kamna sloužit jako hlavní i jako přídavný zdroj tepla. Hodí se jak do moderních, tak starších interiérů, zajišťují vysokou efektivitu topení a snižují náklady na topení v topné sezóně. Navíc tento zdroj vytápění umožňuje stát se nezávislými na externím dodavateli tepla.

Krbová kamna vs. krbová vložka – co je lepší?

I když se jedná o dva zdánlivě rozdílné zdroje vytápění, zásadní rozdíl je v podstatě zejména v umístění a instalaci – z hlediska výhřevnosti totiž dosahují téměř totožné účinnosti (v závislosti na kvalitě a velikosti konstrukce).

  • Krbová kamna jsou samostatná, v prostoru volně stojící. Umístit je můžete v podstatě kdekoli, zajišťují vysoký výkon a k dostání jsou v nejrůznějších designech. Vhodná jsou spíše na přitápění, nebo jako kombinace s jiným systémem vytápění (např. podlahovým), disponují-li ale teplovodním výměníkem, lze s nimi vytopit celý dům.

  • Krbová vložka je částečně nebo zcela zabudována do zdi či již existujícího otevřeného krbu – jedná se tedy o vložku, kterou je nutno obestavět či obložit, takže pak vypadá jako uzavřený krb. S pomocí vestavěné krbové vložky vytopíte při správně zvoleném typu dle objemu prostoru celý interiér a zvládá i efektivnější rozvod vzduchu od kamen do místnosti. Je tedy vhodná pro každodenní vytápění.

Oba typy potřebují přívod vzduchu, odvod vzduchu v podobě kouřovodu a napojení na komín. Vzhledem k bezpečnosti je nezbytné, aby je vždy instaloval a napojení kouřovodu na komín prováděl zkušený odborník.

krbová kamna v obyváku

Krbová kamna s výměníkem pro efektivní využití nakumulované energie

Dle požadovaného způsobu vytápění si můžete vybrat krbová kamna bez výměníku, nebo s ním. Zatímco kamna bez výměníku vyzařují teplo do prostoru sáláním ( přímo jej vyzařují do okolí skrz plášť, nástup tepla je rychlý, ale není rozptýleno rovnoměrně ) či konvencí ( k přenosu je využit vzduch proudící mezi dvěma plášti pro rovnoměrný přenos tepla ), krbová kamna s teplotním výměníkem využívají konvenční přenos. Díky tepelnému výměníku lze krbová kamna použít jako hlavní zdroj tepla i v rodinném domě, jelikož je lze napojit na radiátory, a zajistit tak ohřev všech místností. Krb s výměníkem lze propojit i s bojlerem a využít jej pro ohřev teplé vody.

Kromě výše zmíněných typů můžete vybírat i speciální provedení, jako jsou například krbová kamna s troubou pro ještě efektivnější využití tepla. Rozhodující roli hraje i výběr materiálu – ocelová krbová kamna se postarají o rychlejší vytápění místnosti (ale stejně tak i rychleji chladnou), kachlová kamna vynikají skvělými akumulačními vlastnostmi, takže rovnoměrně sálají teplo ještě po vyhasnutí plamene, ale mají pomalejší nástup tepla. Kompromis představují litinová krbová kamna, která se rychle ohřejí, a stejně tak mají i dobré akumulační vlastnosti.

Praktický tip na dekorativní krb s efektem plamenů

Není-li váš dům či byt uzpůsoben pro umístění krbových kamen, nemusíte zoufat – pořídit si můžete jejich imitaci v podobě elektrického krbu. Ten spojuje útulnost s moderním designem a umožňuje navodit atmosféru živého ohně i tam, kde to jinak není možné.

Pro instalaci krbových kamen zvolte vhodný prostor

Aby vám krbová kamna sloužila tak, jak mají, a zároveň byla bezpečná, je třeba vybrat pro ně vhodný prostor. 

  • Vzhledem k tomu, že jsou poměrně těžká, musí mít podlaha dostatečnou nosnost

  • Musí být umístěna na nehořlavém povrchu, optimální je dlažba. Chcete-li je umístit na plovoucí podlahu, musí pod nimi být izolační deska (plechová či skleněná), a to s přesahem min. 10 cm za kamny / ze stran a min. 30 cm před kamny.

  • Okolo kamen nesmí být žádné hořlavé předměty, a to min. 20 cm ze stran a min. 80 cm zepředu.

  • Posezení je třeba umístit ve vzdálenosti min. 2 metrů od kamen.

  • Zásadním faktorem bezpečnosti je správné napojení kouřovodu na komín.

  • Komín musí být funkční, s dostatečným průměrem, minimálně 5 m dlouhý a vystavěný min. 65 cm nad hřeben střechy. Nezapomínejte na pravidelné čištění a revize komínu! Zanesený nebo nefunkční komín způsobí, že krbová kamna nepotáhnou, a může být i příčinou požáru.

Praktický tip pro vyšší bezpečnost

Máte-li v domácnosti malé děti, je vhodné ohraničit okolí krbu bezpečnostní ohrádkou .

Čím a jak správně topit v krbových kamnech

Většina krbových kamen je koncipována na topení dřevem a dřevními briketami či peletami. Zvolíte-li pro vytápění krbových kamen dřevo, pamatujte, že musí být především suché (optimální vlhkost je 10–15 %) – proto je třeba dbát na správný způsob skladování dřeva, aby dobře hořelo. Optimální je používat tvrdé dřevo (dub, buk, habr), které má vyšší výhřevnost, měkké dřevo (smrk, borovice, bříza) je pak vhodné pro rychlejší rozhoření ohně.

Připravujete-li si vlastní dřevo do kamen , skladujte jej ve větraném přístřešku chráněném před deštěm, a nechte čerstvé dřevo 2–3 roky schnout, aby dosáhlo optimální vlhkosti (mokré a navlhlé dřevo špatně hoří a produkuje více spalin). Vhodným pomocníkem pro přípravu dřeva vám bude štípač dříví , který ušetří spoustu času i energie.

člověk používá štípačku na dřevo

Jak správně zatopit krok za krokem

Aby se vám podařilo rozdělat oheň v krbových kamnech, je třeba nejprve otevřít všechny přívody vzduchu – bez kyslíku oheň nebude správně hořet. Otevřete kouřovou klapku, a pokud je v kamnech popel, vymeťte jej – pomoci si můžete vysavačem na popel, který díky účinnému filtru zadržuje i ty nejmenší prachové částice, a zajišťuje tak čisté a zdravé prostředí.

Poté do krbu naskládejte na dno silná polena (křížem či podélně, nechte mezi nimi mezeru), na ně tenčí kusy dřeva a nakonec dejte nahoru podpalovač z dřevité vlny a třísky – tento opačný způsob rozdělávání ohně eliminuje množství emisí a oheň je díky němu během pár minut bez kouře. Dokud oheň hoří, nechte vždy otevřenou vzduchovou a komínovou klapku.

Jak správně přiložit do krbových kamen

Do kamen byste měli přikládat až ve chvíli, kdy už jsou na dně jen žhavé uhlíky (při přikládání do ohně by do místnosti vnikl kouř). Před otevřením dvířek nastavte přívod vzduchu tak, aby šel kouř do komína, uzavřete sekundární přívod vzduchu, otevřete páčkou či táhlem pod topeništěm primární přívod vzduchu a pomalu otevírejte dvířka. Vložte dřevo, uzavřete dvířka a nezapomeňte otevřít přívody vzduchu. 

Doporučení na závěr

Nezapomínejte, že při používání krbových kamen je zásadní také jejich důkladná údržba. Proto do nich nikdy nevhazujte materiály, které do nich nepatří (plast, lakované dřevo atd.) a topte jen dřevem či briketami/peletami. Před každým novým zatopením vymeťte starý popel, aby dřevo lépe hořelo. Dle zanesení čistěte sklo dvířek a nezapomínejte dle potřeby také na čištění vnitřní části kamen. A v neposlední řadě dodržujte pravidelné revize komínu.