Jak postavit sádrokartonovou příčku?

31. 05. 2024
Autor: Tomáš Dvořák
Stavba sádrokartonové příčky může na první pohled vypadat jako obtížný úkol, ale s naším článkem zjistíte, že je to plně realizovatelný projekt. Ať už hledáte způsob, jak vytvořit novou místnost nebo jen potřebujete přidat trochu soukromí do vašeho otevřeného prostoru, sádrokarton je flexibilní a cenově dostupná cesta, jak toho dosáhnout.
Jak postavit sádrokartonovou příčku?

Obsah článku

Před samotnou stavbou

Před začátkem jakéhokoli stavebního projektu je klíčové pochopit, co všechno práce obnáší. Než začnete s fyzickou prací, věnujte dostatek času přípravě náčrtů a důkladnému měření prostoru. Ujistěte se, že jste zohlednili všechny aspekty - od umístění dveří a oken, až po nutnou hydroizolaci. Tento krok vám pomůže vyhnout se chybám, které by mohly být finančně nákladné a časově náročné. 

Kromě materiálů (SDK, profilů, vrutů do SDK a tmelu) si připravte i nářadí: vodováhy, zednický provázek, kladiva, příklepovou vrtačku nebo zednického pravítka. Neméně důležité jsou rovněž nůžky na plech, špachtle na tmelení a brusky.

Druhy sádrokartonových desek 

Všechny desky mají sádrové jádro a povrch ze speciálního kartonu. Specifické vlastnosti jednotlivým deskám propůjčují přísady a příměsi, které se do desek přidávají. K orientaci mezi jednotlivými deskami vám může pomoci jejich barva.

Bílý sádrokarton je základním druhem sádrokartonu a neobsahuje žádné příměsi. Hodí se pro stavbu příček, stěn a podhledů.

Sádrokarton zelené barvy nalezne uplatnění pro prostory s vyšší vlhkostí.

Červené desky zase reprezentují sádrokarton protipožární. Tyto desky obsahují skelná vlákna, která prodlužují jejich celistvost během požáru.

Modrou barvu mají desky akustické. Kromě výše zmíněných druhů existují na trhu sádrokartony, které disponují kombinací vybraných vlastností. Ty jsou však samozřejmě dražší (v porovnání s běžnými sádrokartony). 

Druhy profilů

UW a CW profily jsou stěnové profily na SDK příčky a předstěny. Dále jsou stropní profily UD a CD profily do konstrukce podkroví, podhledů a nebo předstěn. Doplňkově se ještě používají profily na zpevnění (výztužné), různě ohýbané, pro stropní topení, apod.

Stavba sádrokartonové příčky krok za krokem 

1. Vyměření 

Nejprve si vezměte lajnovací šňůru a na zemi si vyznačte, kde bude příčka umístěna. Za použití vodováhy je důležité tuto linii vyznačit rovněž na stěnách a stropu.

2. Příprava profilů

Profily je nutné zkrátit na požadovanou délku. Můžeme k tomu využít kvalitní nůžky na plech. UW profily se kotví do podlahy a stropu za pomocí hmoždinek a jsou do nich následně zasunuty CW profily. Na zadní stranu těchto profilů je dobré upevnit akustickou pásku. Ta zabrání přenosu hluku skrze sádrokartonové desky. 

3. Upevnění profilů  

Následně je důležité připevnit UW profily k podlaze a ke stropu. UW profily se do konstrukce zafixují natloukacími hmoždinkami. Hmoždinky by měly být umístěny správně 10-15 cm od rohů příčky, a následně každých 50-80 cm. Pro předvrtání otvorů použijte vrtačku. V případě, že máte podlahové topení, nepoužívejte hmoždinky, ale speciální lepidlo. 

CW profily následně zasuňte do UW profilů. Vždy začínejte od profilu spodního. Stojiny musí být zhruba o 15 mm kratší, než je vzdálenost mezi spodním a horním profilem. Mezi jednotlivými CW profily by měla být vzdálenost zhruba 600 mm. 

4. Opláštění příčky

Opláštění je nutné začít celou deskou u stěny. Všechny desky se kotví pouze k CW profilům a montují se ve svislém směru. Ke kotvení se využívají speciální rychlošrouby specifické délky. Tyto rychlošrouby se osazují v osové vzdálenosti zhruba 20 cm. Šrouby vždy musí být ve dvojici (při styku dvou desek) a umisťují se 10 mm od okraje vybrané desky. Při vrtání šroubu je nutné myslet na to, aby nepřečníval a nebránil tak následnému tmelení. 

5. Elektroinstalace a izolace 

Izolace se do příčky vkládá až po umístění elektroinstalace. Izolace musí vyplnit celou plochu příčky. Pro izolaci se využívají izolační desky nebo izolační pásy. V podhledech se využívají tepelně–izolační desky nebo pásy, naproti tomu ve stěnách se spíše využívá izolace akustická. Hydroizolace je zase nutná v interiérech se zvýšenou vlhkostí. Hydroizolace se většinou provádí pomocí hydroizolačního nátěru. Každý druh izolace má různou tloušťku a charakteristiku. Správný druh izolace je nutné vybírat s ohledem na prostory, kde chceme izolaci využít. 

6. Tmelení a spárování 

Jakmile jsou všechny desky na svém místě, můžete začít tmelit. Nejprve je nutné vyplnit tmelem spáry a hlavičky vrutů. V závěru je nutné použít finální tmel, kterým přetřete celou plochu příčky. Tmel se připraví dle návodu, který je uveden na obalu konkrétního výrobku.

7. Broušení 

Po tmelení většinou vznikají nerovnosti. Je tedy důležité celý povrch pečlivě přebrousit. Povrch můžete přebrousit ručním brouskem nebo elektrickou bruskou. 

8. Malování a dekorace 

Ať už preferujete jemné barvy nebo odvážné vzory, malování a dekorace vaší nové příčky je příležitostí, jak proměnit prostor a dodat mu osobitý charakter. Než se pustíte do malování, ujistěte se, že je povrch sádrokartonu dokonale hladký a připravený na aplikaci barvy a ještě ho nejprve napenetrujte.


Pokud jste se rozhodli přidat do svého domova novou sádrokartonovou příčku, máte nyní k dispozici všechny informace potřebné k tomu, abyste mohli začít.  S trochou trpělivosti a správnými materiály se můžete těšit na to, že vaše nová příčka bude rychlá, praktická i vkusná.