Úspory nákladů na vytápění jsou v době vysokých cen energií velmi žádoucí – kromě zateplení domu mohou s šetřením pomoci i zdánlivé drobnosti, které zvládnete svépomocí, jako právě odvzdušnění topení.
Proč je odvzdušnění topení v rodinném domě i bytě zásadní
Pokud je k ohřevu radiátorů využívána teplá voda proudící v potrubí, snadno dojde k tomu, že se v topení vytvoří vzduchová bublina. Ta zabraňuje průchodu horké vody, jejíž cirkulace je důležitá pro bezproblémovou funkci radiátorů, a dochází k tomu, že se z radiátoru začnou ozývat různé zvuky, nebo hřeje jen spodní část radiátoru a horní zůstává studená, nebo radiátor nehřeje vůbec. Kromě neefektivního ohřevu místnosti se pak výrazně zvyšují i náklady na topení.
Kdy odvzdušnit topení? Nejlépe na začátku topné sezóny
Odvzdušnění topení je třeba provést na začátku topné sezóny. Přistoupit byste k němu měli ale i ve chvíli, kdy se z radiátoru ozývá šplouchání, bublání či jiný nestandardní zvuk, případně pokud radiátor nehřeje rovnoměrně (při dotyku jsou některé části výrazně chladnější).
Pomůcky potřebné pro odvzdušnění topení
Před samotným odvzdušňováním radiátorů je třeba pořídit si potřebné pomůcky a nářadí pro údržbové práce . Kromě misky, sklenice či malého kyblíku pro zachytávání vody z radiátoru by vám neměl chybět klíč na odvzdušnění radiátorů, který seženete v železářství nebo malý šroubovák – máte-li však moderní radiátory, obejdete se bez těchto pomocníků, jelikož ventil povolíte pohodlně rukou. Po ruce byste měli mít také utěrku či hadr, kterými zakryjete stěnu za radiátorem či podlahu, aby nedošlo k potřísnění vodou.
Jak správně odvzdušnit topení krok za krokem
Způsob odstranění vzduchu z topení se může mírně lišit v závislosti na konkrétní soustavě – a to zejména s ohledem na uvolnění ventilu, jakož i možnost vypnutí oběhového čerpadla před odvzdušňováním. Postup je pak následující:
Pokud je to možné, vypněte oběhové čerpadlo (standardně se nachází v blízkosti systému vytápění).
Nastavte termostaty na maximum, tedy na nejvyšší stupeň (důležité je, aby před odvzdušňováním cirkulovala v topení voda po dobu min. 30–60 minut).
Najděte odvzdušňovací ventil - zpravidla na protilehlém konci radiátoru než termostat.
Zkontrolujte typ ventilu a vyberte pomůcku pro jeho uvolnění (ventily moderních radiátorů zpravidla povolíte rukou, u standardních radiátorů pomůže čtyřhranný klíč či klíč na odvzdušnění radiátorů, u starších radiátorů mohou být třeba sikovky).
Některé moderní radiátory mají automatický odvzdušňovací ventil, který díky integrovanému plováku hlídá vznik vzduchových bublin, a je-li to třeba, spustí automaticky odvzdušňovací proces – takové radiátory tedy odvzdušňovat nemusíte.
Praktický tip pro patrové rodinné domy
Pokud se pouštíte do odvzdušnění topení v rodinném domě s více patry, začněte vždy v nejnižším patře a postupujte směrem nahoru.Položte hadr na zem či na zeď za radiátor.
Začněte uvolňovat ventil – většinou stačí o půl otáčky, do chvíle, než uslyšíte „syčení“. Nezapomeňte pod ventilem přidržovat nádobu na zachytávání vody.
Nechte uniknout nahromaděný vzduch – odvzdušňujte, dokud z ventilu nezačne vytékat voda a nebudou již slyšet žádné zvuky. Pamatujte, že vzduch i voda mohou být horké, proto zabraňte popálení.
Poté utáhněte ventil a zapněte oběhové čerpadlo (pokud jste jej vypínali).
Nakonec zkontrolujte tlak vody v topení – je-li nízký, doplňte do otopné soustavy vodu.
Po odvzdušnění zkontrolujte, zda vše funguje správně. Může se stát, že se nepodaří odstranit veškerý vzduch najednou, proto může být nutné postup zopakovat. Nepomůže-li ani víceré opakování, zavolejte na pomoc odborníka, v Praze a okolí je oblíbená například firma VServis.
Jak odvzdušnit podlahové topení
Podlahové topení je na odvzdušnění specifické. Provádí se pomocí doplnění vody.
Uzavřete všechny okruhy na rozvaděči.
Připojte hadici na vypouštěcí a napouštěcí kohout vrchního tělesa.
Druhou, odtokovou hadici připojte ke spodnímu tělesu rozvaděče, umístěte pod ni nádobu na zachycení vody).
Otevřete první ventil a začněte do systému napouštět vodu.
Ve chvíli, kdy z odtokové hadice připojené ke spodnímu tělesu rozvaděče začne vytékat nepřerušovaný proud vody, je odvzdušňování dokončeno.
Odpojte hadice a uzavřete okruh.
Odvzdušnění topení v paneláku
Specifické je i odvzdušňování centrálního topení v panelovém domě, kdy mnohdy není možné provést odvzdušnění v bytě, jelikož odvzdušňovací ventily mívají jen radiátory v nejvyšších patrech. Proto je potřebná součinnost všech vlastníků bytů. Postup vždy konzultujte se správcem bytového domu.
Doporučení na závěr
Pro co nejvyšší účinnost topení je kromě pravidelného odvzdušňování třeba udržovat radiátory v čistotě, bez nánosů prachu a špíny. Proto pravidelně čistěte vnější obložení radiátoru a alespoň jednou za rok i vnitřní části – odstraňte mřížky a kryty, vysajte prach a pomocí kartáče vyčistěte meziprostory topení. I tato snadná údržba vám pomůže ušetřit náklady na topení.