Ať už máte celoročně zelený živý plot, či plot z opadavých keřů, potřebuje pravidelný řez – ten dodá tvar a zároveň podpoří růst a zhoustnutí větví. Postup se však liší od návodu, jak stříhat ovocné stromy – u živého plotu je třeba dodržovat určitá specifika. Zatímco ovocné stromy se prořezávají většinou v zimě či předjaří, nejrůznější květiny a růže stříháme na podzim, ideální dobou pro stříhání živého plotu je jaro.
Kdy a za jakého počasí stříhat živý plot
Pro zdravý růst a husté keře je vhodné stříhat živý plot 1–2× ročně, a to od druhého roku po vysazení. Nejvhodnější je jaro, druhý řez se provádí na podzim. Jarní řez může být výraznější, na podzim by měl být spíše tvarovací, aby nedošlo k vymrznutí.
Výrazný jarní řez lze provádět od konce února, resp. v době, kdy už neočekáváme mrazy. V tuto dobu nejsou rostliny napučené a výhony plné mízy, proto je zatěžujeme jen minimálně. Navíc ještě nehnízdí ptáci, takže se nemusíme bát jejich rušení či poškození hnízd. Pokud se ale do řezu pustíme až v březnu/dubnu, musíme zkontrolovat, zda v živém plotu nejsou hnízda.
Vhodné je také zvolit den, kdy je zamračeno – intenzivní sluneční svit, jakož i vysoké teploty by mohly způsobit uschnutí a odumření čerstvých řezů.
Pozor na výjimky
I u stříhání živých plotů existují výjimky – pokud máte kvetoucí barevný živý plot, na jaře jej nestříhejte , poničili byste pupeny a keře by nevykvetly. Zastřihněte je až po odkvětu.
Specifika stříhání jednotlivých druhů živých plotů
Mezi nejlepší rostliny na živý plot patří túje, ptačí zob, bobkovišeň, šeřík, habr, zlatice, dřišťál, zimostráz, buk lesní, jilm sibiřský či tis červený. I přes obecná pravidla je stříhání živého plotu z tújí odlišné např. od stříhání zlatice. Pojďme se proto podívat, kdy a jak jednotlivé druhy stříhat.
Kdy se stříhají túje? | Na jaře a na podzim, ne výrazný tvarový řez. |
Kdy stříhat bobkovišeň? | Na jaře, příp. i na podzim. |
Kdy stříhat ptačí zob? |
Na jaře, příp. i na podzim, lze i výrazný řez. |
Kdy stříhat šeřík? |
Na jaře po odkvětu, prosvětlení nůžkami na větve. |
Kdy stříhat habry? |
Na jaře a na podzim, lze i výrazný řez. |
Kdy stříhat jilm sibiřský? |
Na jaře. |
Kdy stříhat zlatice? |
Na jaře po odkvětu, prosvětlení nůžkami na větve. |
Kdy stříhat dřišťál? |
Na jaře a na podzim, lze i na začátku léta. |
Kdy stříhat zimostráz? |
Na jaře, pro tvarování lze lehce zastřihávat od jara do podzimu. |
Kdy stříhat buk lesní? |
Na jaře a na podzim, lze i výrazný řez. |
Kdy stříhat tis červený? |
Na jaře, příp. i na podzim, lze i výrazný řez. |
Pozor na jedovatý živý plot
Při stříhání živého plotu pamatujte, že některé rostliny jsou jedovaté – tis má vysoce jedovatá semena, opatrnost je třeba i u tújí, cypřišů, bobkovišní, ptačího zobu a zimostrázu. Proto vždy používejte ochranné pomůcky, zejm. rukavice, vhodné jsou i brýle a ochranný oděv.
Výběr správných nůžek na živý plot je zásadní
Pro dosažení kvalitního řezu je třeba zvolit vhodný plotostřih a nůžky na živý plot . Snadné zastřižení větviček u mladých rostlinek, jakož i odstřižení zapomenutých větviček při finálních úpravách zajistí malé zastřihovače keřů či zahradní nůžky. Praktické jsou také ruční nůžky na živý plot s dlouhou rukojetí, které jsou lehké a dobře se s nimi pracuje. U vzrostlých živých plotů poslouží teleskopické nůžky na větve, s nimi dosáhnete i na horní výhonky bez použití žebříku.
Výběr plotostřihu dle pohonu
Kromě samotného typu se můžete rozhodnout i pro požadovaný pohon.
Pro práci s tichým, lehkým a ekologickým pomocníkem, který lze použít kdekoli nezávisle na přívodu elektřiny a není třeba dávat pozor na přívodní kabel, si pořiďte aku plotostřih. Vhodný je na menší plochy.
Máte-li velké plochy vzrostlého živého plotu, oceníte benzínový plotostřih. Ten je vysoce výkonný, poradí si i se silnějšími větvemi, lze jej používat kdekoli, počítat však musíte s větší hlučností i hmotností, náročnější údržbou, jakož i zápachem ze spalovaného benzínu.
Kompromisem výše uvedených pohonů je elektrický plotostřih, který není hlučný, má nízkou hmotnost, dosahuje dobrého výkonu a je bezemisní, vyžaduje ale zapojení do zásuvky. Hodí se na středně velké plochy s dostupností elektřiny.
Pamatujte, že…
… pro dokonalý výsledek je třeba, aby nůžky na větve byly ostré a čisté. Jen tak nezanesete do živého plotu choroby a zabráníte roztřepení konců větviček.
Praktický návod, jak správně stříhat živý plot
A nyní už se pojďme podívat, jak na to. Důležité je dodržet základní pravidla :
V prvním roce po vysazení se rostliny nezastřihují.
Ve druhém roce se nezastřihuje hlavní výhon (měl by zůstat nepoškozený, dokud nedosáhne požadované výšky), ostatní výhonky se zkracují o polovinu až dvě třetiny.
Stříhání se provádí od spodní části směrem nahoru.
Plot lze zastřihnout do roviny (nůžky udržujte v rovině), nebo může být zaoblený.
U listnatých živých plotů zastřihujte těsně nad pupeny.
Jehličnany po prořezání nevyženou výhonky, neřežte do starého dřeva (vyjma tisu).
Před stříháním plotu je vhodné napnout podél hran řezu provázek (na dvě tyčky zapíchnuté do země) jako kontrolu rovné hrany řezu při zkracování výšky živého plotu (nůžky vždy držte vodorovně a co nejméně pohybujte rukama). Vyrobit si můžete i kartonovou šablonu pro pravidelné tvarování.
Chcete-li dosáhnout neprůhledného živého plotu, formujte jej do tvaru lichoběžníku (horní část je užší než základna) – je vhodný pro většinu druhů živého plotu, zajistí rostlinám dostatek světla, v zimě nezadržuje sníh.
Nejprve stříhejte boční strany rostlin, a to obloukovitými pohyby.
Teprve poté se pusťte do stříhání horní strany, lištu plotostřihu veďte vodorovně pod úhlem 0–10 °.
Optimální poměr řezu je 1:10, horní řez na šířku odpovídá přibližně desetině celkového řezu na výšku.
Dodržujte pravidla stříhání živého plotu a vyhněte se častým chybám
Na závěr si ještě pojďme shrnout chyby, kterých je třeba se vyvarovat. Jak již bylo zmíněno, zásadní je dodržení vhodného termínu řezu, jakož i použití správného, ostrého a čistého náčiní. Pro vlastní bezpečnost používejte ochranné pomůcky, jelikož řada rostlin je jedovatých a mohly by dráždit kůži.
Důležité také je stříhat živý plot za vhodného počasí – teploty nesmí klesat pod 0 °C, optimální je zamračeno. Řez za vysokých teplot může vést k zaschnutí větví, stříhání za mokra (větve mokré od rosy/deště) podporuje šíření chorob.
Dále je nutné vyhnout se častému a drastickému stříhání – to může oslabit rostlinu a zabránit zdravému růstu. V neposlední řadě je nezbytné odstranit veškeré odřezky, a to ze země, kde by bránily růstu trávníku, i ty, které se zachytily v živém plotu – mohly by vábit škůdce a přispívat k šíření chorob.
Nezapomínejte tedy na pravidelnou péči o živý plot a dodržování pravidel stříhání, abyste se mohli radovat z hustého a zdravého živého plotu.