Skleník je pro zahrádkáře rájem na zemi. Už od brzkého jara poskytuje optimální prostředí pro výsev a při volbě správných druhů zeleniny v něm lze sklízet úrodu po celý rok. Navíc chrání rostliny před rozmary počasí, a tím před poškozením či předčasným napadením plísněmi. Vytápěný skleník umožňuje celoroční pěstování i teplomilnějších druhů, jako jsou citrusy, fíky, palmy či kaktusy. A přes zimu je i obyčejný zahradní skleník skvělým místem, kde můžete uskladnit nářadí pro práci na zahradě.
Co lze pěstovat v zahradním skleníku od jara až do zimy
Ve skleníku se daří všem druhům zeleniny, ovoce či bylin, které mají rády teplo a vlhký vzduch – tedy všemu od kořenové zeleniny přes rajčata, papriky či okurky až třeba po meloun.
Co pěstovat ve skleníku na jaře 🪴
Máte nachystán skleník na novou sezónu? Pak nezapomeňte ještě pomocí odstraňovače plevele zlikvidovat plevel a jakmile se ve skleníku drží teplota kolem 10 °C, můžete vyset odolné rostliny, jako je cibule, mrkev, petržel, pórek, kedlubny, hlávkový salát, špenát, ředkvičky, růžičková kapusta, květák, zelí, celer, hrášek či kopr. Můžete zde také nechat naklíčit brambory.
Ve vytápěném skleníku lze již v únoru vyset také papriky či rajčata. Máte-li klasický skleník, počkejte na březen, nebo je předpěstujte doma.
V dubnu vysejte okurky, cukety, dýně, fazole, lilky, červenou řepu či nejrůznější bylinky, jako je oregano, bazalka, majoránka, saturejka, tymián, máta, šalvěj, rozmarýn či měsíček. Zasadit můžete také předpěstované papriky a rajčata, jahodníky, lze i sázet brambory.
Co pěstovat ve skleníku v létě 🌻
V létě se ve skleníku daří rostlinám, které mají rády teplo – například melounům a bylinám, jako je levandule, šalvěj či oregano. A samozřejmě pokračujte v péči o již pěstované rostliny.
Co pěstovat ve skleníku na podzim 🍁
Po sklizni vypěstované úrody můžete v průběhu října a listopadu vyset zeleninu pro brzkou jarní sklizeň – například polníček, špenát, kerblík, listovou petržel či česnek.
Co pěstovat ve skleníku v zimě ☃️
V zimě lze využít skleník pro uskladnění trvalek, cibulovin i okrasných dřevin v kontejnerech. Máte-li vytápěný skleník, můžete zde pěstovat rané brambory, saláty či kořenovou zeleninu.
Ale ani v nevytápěném skleníku nemusí zůstat půda ladem – vysetá semena v tuto dobu neporostou, ale jakmile se oteplí, vyrazí a porostou jako divé. A od února už zase můžete nasadit rukavice, předpěstovat sazeničky, a získat tak náskok oproti pěstování na záhoně.
Jak na pěstování rajčat, kdy sázet okurky a jak pěstovat papriky
I když lze ve skleníku vypěstovat téměř vše, nejoblíbenějším triem jsou rajčata, okurky a papriky.
Praktický tip
Víte, co je zaštipování listů? Jedná se o odstraňování či vylamování vedlejších výhonků z hlavních listů pro lepší a větší úrodu.
Jak pěstovat rajčata ve skleníku
Po předpěstování rajčat vysaďte sazeničky v polovině dubna do přední, vzdušnější části skleníku. Optimální teplota pro pěstování je 23–26 °C, důležitá je zálivka ke kořenům, nikoli na listy.
Sazenice rajčat vyžadují oporu, dejte k nim tyčky a přivažte je. Kromě kvalitního substrátu s dostatkem živin vyžadují pravidelné hnojení hnojivem s vyšším množstvím draslíku a fosforu. Důležité je také zaštipování výhonků – ponechejte 3–5 horních větviček, postranní výhonky vyštípejte.
Praktický tip pro podrost
Pod rajčaty můžete pěstovat další rostliny jako ředkvičky, kedlubny či jarní cibulku.
Jak pěstovat okurky ve skleníku
Okurky hadovky i nakládačky rostou rychle a potřebují vyšší teploty, proto je předpěstujte až během dubna. Ve skleníku je umístěte do zadní části, kde na ně bude dopadat sluneční svit min. 6 hodin denně.
Rostliny vyžadují oporu – pěstujte je ve svislé poloze na sítích či mřížích. Zálivka je třeba mírná, ale častá, a to přímo ke kořenům.
U každé rostliny ponechte jen 2–4 hlavní výhony, postranní výhony opatrně vyštipujte v dolní části stonku. Vzhledem k tomu, že jsou náročné na živiny, je třeba pravidelně používat hnojivo na okurky s obsahem dusíku, fosforu a draslíku. Vhodné je mít po ruce také postřik na okurky ve skleníku, jelikož jsou rostliny náchylné na plísně a škůdce.
Praktický tip, co zasadit vedle okurek
Okurky se dobře snášejí s koprem, zelím, celerem, červenou řepou či hráškem.
Jak na pěstování paprik ve skleníku
Optimálním obdobím, kdy vysévat papriky, je únor, pro vyklíčení potřebují teplotu 22 °C, proto je vhodnější předpěstovat je doma. Do skleníku je přesaďte v dubnu. Důležité je, aby měly dostatek světla, umístěte je do zadní části skleníku. Zásadní je pravidelná denní zálivka (kropit lze i listy), jakož i pravidelné hnojení, a to jednou týdně – použít lze stejné hnojivo jako na okurky. Nezapomínejte také na zaštipování paprik – v dolní třetině vyštípejte veškeré výhonky.
Praktický tip, co zasadit vedle paprik
Vedle paprik mohou být všechny druhy zeleniny s podobnými nároky na půdu, živiny a zálivku, včetně rajčat.
Základní pravidla pro pěstování ve skleníku
Pro bohatou úrodu ve skleníku je třeba dodržet určitá pravidla. Pojďme se proto na závěr podívat, na co si dávat pozor:
Připravte skleník na sezónu
Každoročně na jaře připravte skleník na novou sezónu, umyjte skla/polykarbonát, odstraňte nečistoty, zlikvidujte škůdce, doplňte hlínu do skleníku a dodejte živiny – nejlepší volbou je koňský či kravský hnůj, použít lze i kompost.
Praktický tip
Vyzkoušejte náš praktický návod na výrobu kompostéru a připravte si vlastní organické hnojivo.
Vytvořte si osevní plán
Než se pustíte do výsevu a výsadby, zvažte, kolik máte k dispozici místa, jaké rostliny chcete ve skleníku mít a jak je uspořádáte, aby měly správné podmínky pro růst. Zohledněte také sousedské vztahy rostlin a pamatujte na střídání plodin.
Pečujte o rostliny ve skleníku
Po výsevu či výsadbě nezapomínejte na pravidelnou zálivku a péči o rostliny, jakož i hnojení a likvidaci škůdců. Důležité je také větrání skleníku. V případě, že hrozí mrazíky, přikryjte choulostivé rostliny netkanou textilií, v horkých letních dnech pamatujte na zastínění skleníku, aby nedošlo k přehřátí a úhynu rostlin.
Správnou péčí se pro vás pěstování ve skleníku stane vášní a budete si moc pochutnávat na vlastních výpěstcích po celý rok. Ať se vám daří!