Tip 1: Základem krásné zahrady je péče o trávník
Zdravý a sytě zelený trávník je nezbytnou součástí každé pěkné zahrady. Abyste však vytvořili hustý travnatý koberec, je třeba se o něj důkladně starat.
Sekání trávy, jak si udělat krásnou zahradu?
Od jara do podzimu dopřávejte trávníku pravidelný „sestřih“ – čím častěji jej budete sekat, tím hustšího porostu dosáhnete. Pro opravdu hustý travní porost je vhodné sekat trávu alespoň jednou týdně. Sekačku byste měli nastavit na takovou výšku, aby vždy zkrátila stébla trávy přibližně o třetinu, přičemž po sečení by měla mít tráva výšku přibližně 4–5 cm – takto vysoký trávník je schopen lépe vstřebávat živiny, nižší trávník by mohl vysychat, či naopak vymrznout, vyšší zase zadržuje vodu, a tím podporuje množení plísní a vznik plísňových chorob.
Přerostlý trávník či trávník na hůře dostupných místech (kolem plotů, chodníků, vyvýšených záhonů atd.) posekejte strunovou sekačkou. Potřebujete-li opravdu velký výkon, využijete křovinořez.
Praktický tip pro výběr vhodné zahradní techniky
Pro údržbu trávníku se neobejdete bez sekačky. Častou otázkou však bývá, jaká sekačka na trávu je nejlepší. Rozhodujícím faktorem je zejména velikost pozemku – na malé plochy vám plně postačí aku sekačka, kterou využijete i na místech bez elektřiny. Na velké plochy je nejlepší benzínová sekačka s pojezdem, která si hravě poradí i s vyšší či hustou trávou. Elektrická sekačka se pak hodí na sekání malých až středně velkých ploch, musíte však počítat s tím, že budete limitováni délkou přívodního kabelu.Velmi oblíbené jsou v poslední době také robotické sekačky, které zvládnou sekání trávy za vás. Vybírat můžete z modelů, u nichž je nutné instalovat do země vodicí dráty, nebo moderní roboty, u nichž se nastavují virtuální hranice pomocí chytrého telefonu (stejně jako např. u robotického vysavače) – připravit se však musíte na větší investici.
Vertikutace trávníku
Abyste trávník provzdušnili, zbavili ho odumřelých stébel, travní plsti a mechu, a umožnili přístup vzduchu, vody a potřebných živin do země, je třeba jej optimálně dvakrát ročně vertikutovat. Vertikutace se provádí na jaře a na podzim, a to pouze u trávníků starších tří let. Více informací o tom, jak a kdy vertikutovat, naleznete v našem článku Vertikutace trávníku.
Hnojení a dosévání trávníku
Po vertikutaci je vhodné trávník pohnojit trávníkovým hnojivem, které zlepší vrchní vrstvu půdy a podpoří růst trávy. V místech, kde se trávníku nedaří, případně na celé ploše pak proveďte dosetí/přesetí trávníku pomocí travního semene. Travní směs byste měli volit takovou, kterou jste vyseli původně.
Zavlažování
V horkých letních měsících či po vysetí nového trávníku je třeba myslet na dostatečné zavlažování – optimální množství vody je 5–7 litrů vody na 1 m 2.
Tip 2: Péči o stromy nepodceňujte, odvděčí se vám úrodou
Máte-li na zahradě stromy, nezapomeňte o ně každoročně pečovat a prořezávat je. Postranní větve rostoucí z hlavního kmene a silných větví totiž brání pronikání světla, a tím dozrávání plodů. Navíc odebírají stromu energii, což způsobuje nejen nezdravý růst, ale zhoršuje i samotnou úrodu a může vést ke vzniku různých nemocí stromů. Více informací o prořezávce stromů si přečtěte v našem článku Řez ovocných stromů.
Tip 3: Nezapomeňte na péči o keře a živý plot - kdy a jak stříhat?
Keře a živý plot jsou na zahradě skvělým řešením, které ochrání před zvídavými pohledy sousedů a kolemjdoucích a zajistí soukromí. Navíc pomocí nich můžete zahradu rozdělit do tematických zón, a vytvořit tak například užitnou zónu se zeleninovými či bylinkovými záhony, relaxační zónu či zónu pro děti , do které umístíte pískoviště, skluzavku atd.
Aby však tyto dřeviny vypadaly zdravě a udržovaně, je třeba dopřát jim potřebnou péči. Stříhání živého plotu z opadavých dřevin se provádí na jaře a na podzim. Stříhání keřů, jež neopadávají, jakož i živých plotů z tújí, zimostrázu, brslenu, jalovce atd. je vhodné provést na konci května či v červnu.
Praktický tip
Pro efektivní střih stromů a keřů je třeba vybrat kvalitní zahradní nůžky. Jejich čepel by měla být vyrobena z kvalitní oceli, v závislosti na množství stříhaných dřevin pak zvolte ruční nůžky, pákové nůžky pro stříhání i silnějších větví, či akumulátorové nůžky na živý plot, které vám usnadní práci. Pro prořezávání silných větví se neobejdete bez výkonné pily.
Tip 4: Terasa jako místo k relaxaci
Zahrada by rozhodně neměla být jen na práci, ale měla by sloužit i jako místo odpočinku, setkávání s rodinou a přáteli. K těmto účelům je ideální terasa, kde můžete i grilovat, opalovat se, a pokud ji zastřešíte, lze ji využívat i jako venkovní obývací pokoj. Praktické proto je propojit ji přímo s domem.
Pro stavbu terasy máte na výběr spoustu materiálů, pokud však chcete udržovat soulad s přírodou, je vhodné rozhodnout se pro dřevěnou terasu. Ta se hodí ke všem stylům domů a zapadne do moderně i rustikálně pojatých zahrad. S trochou šikovnosti si navíc zvládnete postavit dřevěnou terasu svépomocí.
Tip 5: O dokonalé pohodlí na terase se postará zahradní nábytek
Abyste si mohli pobyt na terase užívat naplno, neobejdete se bez příjemného posezení. Nechce-li se vám investovat do drahého zahradního nábytku a chcete být originální, vyrobte si nábytek z palet na zahradu, který zvládne opravdu každý z vás. Posezení z palet navíc perfektně uzpůsobíte dostupnému prostoru a navrhnete si jej podle vlastních potřeb. Pak už jen stačí doplnit jej vhodnými sedáky, jejichž design vyberete podle svého vkusu, a můžete si užívat dokonalé pohodlí na vlastnoručně vyrobeném zahradním nábytku. A doplníte-li vše ještě útulným osvětlením, můžete na terase trávit i příjemné večery.
Tip 6: Vyvýšené záhony na zeleninu i květiny
Hitem posledních let se staly vyvýšené záhony – a není divu. Pěstování v nich je snadné, zajistíte si díky nim vhodné podmínky pro růst rostlin i tam, kde se normálně plodinám ani květinám nedaří, nebo kde není jejich pěstování možné. Navíc jsou oproti klasickým záhonům pohodlné, jelikož se nemusíte sklánět, a také v nich ochráníte rostliny před pobíhajícími psy či slepicemi.
A skvělou zprávou je, že si je vyrobíte sami – dřevěný, gabionový či paletový záhon zvládnete snadno. Jak na to, co vše budete k výrobě vysokého záhonu potřebovat i co v něm můžete pěstovat, se dozvíte v našem článku Jak si vyrobit vyvýšený záhon.
Umístit je pak můžete kdekoliv na zahradě či na terase a osázet nejrůznějšími plodinami či pestrobarevnými květinami, se kterými vytvoříte útulnou atmosféru.
Tip 7: Myslete i na ostatní obyvatele zahrady
Chcete-li žít v souladu s přírodou, měli byste při zvelebování své zahrady myslet i na její přirozené osazenstvo. Vyrobte ptačí budku, kterou zvládnete v pár krocích, a zajistěte bezpečné hnízdění ptáčkům. Skvělé řešení představují také hmyzí hotely, které zvládnete vyrobit také svépomocí – v nich najdou skrýš nejrůznější druhy hmyzu. Tím přispějete k biodiverzitě své zahrady a budete mít k dispozici užitečný hmyz, který opyluje vaše plodiny a ochrání rostliny před napadením škůdci.